CHP’li Öreroğlu: Esnafın ölmemesi için acil aşı lazım

AYDIN 24 SAAT 2 Aralık 2020 14:41
Videoyu Aç CHP’li Öreroğlu: Esnafın ölmemesi için acil aşı lazım
A
a

Nazilli Belediye Başkan Yardımcısı CHP’li Mert Öreroğlu, yaptığı yazılı basın açıklaması hükümete seslenerek esnafın sorunlarına çare bulunmasını istedi.

CHP’li Öreroğlu açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

COVİD-19 sürecinin en ağır yükünü çekmek zorunda kalan esnaf, kayıp olan 2020 yılının son günlerinde eğer AK Parti iktidarı tarafından gerekli destek tedbirleri alınmazsa 2021 yılına giremeyecek duruma gelmiştir.
Mart ayında alınan kapanma kararları ertelenen, krediler, vergiler ve SGK primlerinin ödeme dönemi gelmesine rağmen salgında ikinci dalga ile sarsılan esnafı karanlık bir gelecek bekliyor. Kamuya ait iş yerlerinde kiracı olan bir kısım esnafın kira borçlarının Mart-Haziran döneminde alınmaması soruna çare olmadığı gibi 1 Haziran’dan sonra kontrollü normalleşme ile iş yerleri açılmasına rağmen özellikle üniversite öğrencilerine yönelik faaliyet gösteren kafeterya, yurt, lokanta, minibüs esnafları, kırtasiyeler elektrik paralarını dahi ödeyemez durumdadır.
ADÜ Nazilli İktisadi İdari Bilimler Fakültesi karşısında bulunan belediyemize ait iş yerlerini çalıştıran esnaf maalesef iş yerleri kapalı olmasına rağmen kira tahakkuku ile karşı karşıyadır. Bu tahakkukların tamamı yasal zorunluluktan kaynaklanmaktadır.
Buradan iktidara sesleniyorum;
Acil olarak esnafın en büyük sorunu olan kira konusu çözüme kavuşturulmalıdır. Kamuya ait iş yerlerinin kiracılarının kira borçları durdurulmalı, özel mülkiyete ait iş yerleri için esnafa kira tutarında karşılıksız, geri ödemesiz kira desteği sağlanmalıdır.
Evine ekmek götürme savaşı içinde olan esnafa gelin yapılandırma yapalım borçlarınızı taksitlendirelim diye çözüm önermek anlamsızdır. Geriye dönük yapılandırılacak olan borçların ödeme başlangıçları 2021 yılı sonuna ertelenmezse yapılan taksitlendirmenin hiçbir anlamı olmayacaktır.
Cumhuriyet Halk Partisinin hazırladığı Esnaf Önlemler Paketi ile esnafa nefes aldıracak covid-19 aşısının formülü Ak Parti iktidarına sunulmuştur. Ancak Ak Parti suni gündemlerle meşguldür.
Adeta kulaklarını esnafın çığlığına kapatmıştır. Bu zor günler elbette sağlık açısından geçecek ancak acil harekete geçilmezse önümüzde uzun yıllar yıkımı devam edecek olan iflaslar, intiharlar ve daha birçok sosyolojik sorunlar baş gösterecektir. Kış günlerinde yakacak kömüre, evine ekmek götürmeye ihtiyacı olan esnafa acil aşı yapılmalıdır.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat