CHP’li Özcan’dan TMO’nun ayçiçek yağı ithal etme kararına tepki

AYDIN 24 SAAT 12 Şubat 2021 15:17
Videoyu Aç CHP’li Özcan’dan TMO’nun ayçiçek yağı ithal etme kararına tepki
A
a

Cumhuriyet Halk Partisi Söke İlçe Başkanı Ali Kemal Özcan, Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından 25 bin ton ayçiçek yağı alımı için ihale açılmasına tepki gösterdi. Başkan Özcan, “1 yılın içerisinde fiyatını litre başına 10 liradan 19 liraya çıkaranlar, şimdi de ithalatla artışı durdurmayı umuyor” dedi.

Ay çiçek yağı son dönemde Türkiye’de atan gıda fiyatlarının en önemli göstergelerinden biri olmuştu. 5 litrelik ay çiçek yağının fiyatı 85 TL seviyesine kadar yükselmişti. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) yaklaşık 25,000 ton ayçiçek yağı için uluslararası ihale açtı. Ticaret kaynakları ihaleye 18 Şubat’a kadar teklif verilebileceğini söylediler. 

Konuyla ilgili bir açıklama yayınlayan CHP Söke İlçe Başkanı Ali Kemal Özcan, “Bugün sizlerle AKP hükümetinin yeni fiyaskolarından birini paylaşmak istiyorum. Anlatacağım şey tam da istenilince pes dedirtecek türden. Evet, AKP başardı, dağı taşı tarım arazisi olan bu topraklarda sonunda Ayçiçek yağı ithal etme kararı aldı. Gerçekten ama gerçekten tebrik edilmesi, alkışlanması gereken bir hamle. Bu beceriksizlik çıtasına artık kimse ulaşamaz” dedi.

‘Cevabı tam bir muamma’
İthalatla fiyat artışının durdurulmaya çalışıldığını söyleyen Başkan Özcan, “1 yılın içerisinde fiyatını litre başına 10 liradan 19 liraya çıkaranlar, şimdi de ithalatla artışı durdurmayı umuyor. Açığı kapatmak için ithalata ayrılan pay 230 milyon lira, peki aynı miktarı kendi çiftçimize ürettirmeye kalksak maliyeti ne? 130 milyon lira. 25 bin ton ayçiçek yağı için ödenecek fark olan 100 milyon lira kimlerin cebine gidecek peki? Çiftçimize mi, işçimize mi, bizlere mi? Tabi ki hayır. Cevabı tam bir muamma” dedi.

Başkan Özcan açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı: 
Yanlış tarım politikasını, yanlış çözümlerle ilerletmeye çalışırsanız sonuç işte bu olur. Ancak bizim temel itirazımız Türk çiftçisine kazandırılmayan bu paraların kimlere kazandırıldığı noktasına. Bir yılda neredeyse %100 zam gelen Ayçiçek yağını vatandaşımızın artık satın alamıyor oluşu noktasına…
Yani AKP hükümetinin; tepesinden akan beceriksizliğe, basiretsizliğe, aymazlığa… Ve bütün bunlara rağmen milletin karşısına çıkıp “her şey yolunda” diyebiliyor oluşunuza…
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat