CHP’li Özdemir’den AKP’li Özlem Zengin’e tepki

AYDIN 24 SAAT 25 Haziran 2020 16:09
Videoyu Aç CHP’li Özdemir’den AKP’li Özlem Zengin’e tepki
A
a

Cumhuriyet Halk Partisi Aydın Kadın Kolları İl Başkanı Başkanı Ayşe Özdemir, ‘AKP’den önce kadının adı yok’ diyen AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin'e tepki gösterdi.

AKP Grup Başkanvekili ve Tokat Milletvekili Avukat Özlem Zengin'in Meclis'te yaptığı konuşma büyük eleştiri aldı. Türkiye'de AKP'den önce 'kadın' kelimesinin adının olmadığını öne süren Zengin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kadınlar için büyük imkanlar yarattığını savundu.

CHP Aydın Kadın Kolları İl Başkanı Ayşe Özdemir tepki gösterdi

AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin’e tepki gösteren CHP’li Özdemir, “AKP Milletvekili Özlem Zengin ‘AKP gelene kadar kadın kelimesinin adı yoktu’ demiş. Bugün TBMM sıralarında oturup, o kürsülerden konuşabiliyorsan bunu Cumhuriyete ve kadın devrimlerini yapan Mustafa Kemal Atatürk’ borçlusun. O devrimleri isterseniz size hatırlatalım. 17 Şubat 1926 Türk Medeni Kanununun Kabülü ile kadın-erkek eşitliği sağlanmıştır. 3 Nisan 1930 Belediyeler Kanunuyla yerel yönetimlerde meclis üyeliklerine ve belediye başkanlıkları seçimlerine kadınlarımız hak kazanmıştır. 26 Ekim 1933 Köy İhtiyar Heyetine (aza) Muhtar seçme ve seçilme hakkı kazanmıştır. 5 Aralık 1934 Türk kadını seçme ve seçilme hakkını kazanarak 1935 seçimlerinde sizlerin şu anda oturduğunuz o koltuklarda 17 kadın milletvekili ile meclise girmenin haklı gururunu yaşamışlardır. Size şunu da hatırlatmak isterim ki Fransa 1944 , İtalya 1946, İsviçre 1971 yıllarında bu hakları verirken genç Türkiye Cumhuriyetindeki kadınlar bu hakka çoktan sahip olmuşlardır. Yani Türkiye Cumhuriyeti'nin daha kuruluş aşamasında kadına verdiği değer kadın devrimleriyle ortadadır. Bir de 18 yıldır AKP hükümetleri iktidarında kadına verilen değere bakalım. 18yılda kadın cinayetleri sonucunda 15557 kadınımızı kaybettik. Kadına yönelik şiddet, kadına tecavüzler, kadına istismarlar, kadın hakları ihlalleri öylesine arttı ki ülkede adalet arar haline geldik. Kadına yönelik şiddetin ve buna yönelik çözümün mecliste olduğunu siz de biliyorsunuz. Eğer kadına hizmet etmek istiyorsanız 6284 sayılı yasa ve İstanbul Sözleşmesinin maddelerini tam uygulanması için bir kadın milletvekili olarak  çalışmalar yapın” dedi.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat