Efeler Belediyesi otizmli çocuklara umut oldu

AYDIN 24 SAAT 18 Kasım 2019 18:24
Videoyu Aç Efeler Belediyesi otizmli çocuklara umut oldu
A
a

Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay ile buluşan otizmli çocuklar ve aileleri teşekkür etti. Başkan Atay ise Otizm Spor Eğitim Merkezi’nin daha da büyütüleceği müjdesini verdi.

Aksaray’da gittikleri okulda dışlanan, istenmeyen otizmli çocuklar Efeler’de özenli bir eğitimle hayata kazandırılıyor. Otizmliler Efeler Belediyesi’nin “Otizm Spor Eğitim Merkezi”nde büyük bir özenle eğitim görüyorlar. Halen 83 otizmli çocuğun eğitim aldığı merkezde ayakta durmakta güçlük çekerek eğitimlerine başlanan çocuklar süreç içinde patenle kayıp, bisiklete binmeye başladı. Merkezi ziyaret eden Efeler Belediye Başkanı Mehmek Fatih Atay, ailelere yeni müjdeler verdi. Adnan Menderes Mahallesi’ndeki Otizm Spor Eğitim Merkezi’nde Efeler’e yerleşen İranlı, Suriyeli ve Azerbeycanlı üç öğrenci de devam ediyor. Merkez bedensel becerilerin artması için özel programlar gerçekleştiriliyor.

 

AYAKTA DURAMIYORDU, BİSİKLETE BİNİYOR


Otizm Spor Eğitim Merkezi’ne geldiğinde ayakta durmakta zorlanan bir çocuk aldığı eğitimlerin sonrasında bisiklete bir profesyonel gibi binmeye başladı. Benzer bir çocuk ise şimdi paten kayıyor. Temel spor becerileri, koordinasyon eğitimi, oyun becerileri, takım sporları, masa tenisi, bisiklet, paten ve hoverboard ile öğrencilerin gelişmelerine katkıda bulunuluyor.

 

HAYATA BAĞLANDILAR


Her gün bir saat özel eğitim programına alınan otizmli çocukların gelişimlerinde inanılmaz iyileşmelerin yanı sıra sosyal yaşamlarında da olumlu değişiklikler dikkati çekiyor. Merkezde eğitim gören çocuklar, değişik spor ve sosyal aktiviteleri birlikte izliyorlar. Aydın 1. Amatör Lig’de yer alan Efelerspor ile Yılmazköyspor maçında seremoniye çıkan çocuklar için önümüzdeki süreçte velileriyle birlikte geziler yapılması, spor müsabakaları ve sergi, söyleşi gibi etkinliklere katılarak toplumda farkındalık yaratılması planlanıyor.

 

BÜYÜK BİR MERKEZ HAZIRLIYORUZ


Efeler Belediye Başkanı M. Fatih Atay, otizmli öğrenciler ve aileleriyle buluştuğunda bu konudaki çalışmalara bir yenisinin ekleneceğini müjdeledi.
Yedi Eylül Mahallesi’nde parkın bu amaca yönelik düzenleneceğini ve ailelerin çocuklarıyla zaman geçirebilecekleri çocukların da çalışabileceği “Otizm Kafe” yapılacağını belirten Başkan Atay, “Onlar bizim canımız. Çocuklarımıza ve onlar için yaşamlarını adayan ailelerimize destek olmaya devam edeceğiz” dedi. Çocuklar “Başkan Amcalarına” sarılarak fotoğraf çektirirken, aileler adına söz alanlar da Efeler Belediye Başkanı Fatih Atay’a gördükleri ilgiden dolayı teşekkür ettiler.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat