Eğitimcilerden Nöbet Tepkisi

TÜRKİYE 11 Şubat 2015 15:44
A
a
Türk Eğitim-Sen Eskişehir 1 Nolu Şube Başkanı Haydar Urfalı, her nöbet görevi için öğretmenlere 6 saatlik ücret ödenmesini istediklerini belirtti.
Şube Başkanı Haydar Urfalı, sendika binasında düzenlediği basın toplantısında, kamu çalışanlarına, kamu hizmetinin bir gereği olarak karşılığı ödenerek nöbet görevi verildiğini, sadece öğretmenlere nöbet ücreti ödenmediğini belirtti. Urfalı, "Kamuda görev yapan personel arasında sadece öğretmenlere, yürüttükleri nöbet hizmeti karşılığında ücret ödenmemekte, sadece öğretmenlerimiz için bu görev, asli görev kabul edilmektedir. Bu görevin angarya gibi herhangi bir ücret ödenmeden yerine getirilmesi kabul edilemez bir durumdur. Nitekim 19. Milli Eğitim Şurası’nda da nöbet karşılığında ücret ödenmesi şeklinde bir karar alınmıştır. Ancak, istendiğinde bir gecede kanun çıkaranlar, küçük bir yönetmelik değişikliğini yapmaktan geri durmaktadırlar" dedi.
NÖBET TUTMAMA EYLEMİ
Basın toplantısında, Türk Eğitim-Sen Genel Merkezi tarafından ’nöbet tutmama’ kararı aldığını da anlatan Urfalı, "Türkiye Cumhuriyeti Anayasası, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve İLO sözleşmelerince koruma altına alınan sendikal hak kapsamında ve sendikamızın almış olduğu karar doğrultusunda, üyelerimiz söz konusu eyleme katılacaktır. Anılan tarihler arasında üyelerimiz, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kurumlarda/iş yerlerinde nöbet tutmayacaklardır. Konuyla ilgili üyelerimiz okul/kurum müdürlüklerine yazılı başvuruda bulunarak nöbet tutmayacaklarını bildireceklerdir. Bu eylemin sendikal bir hak olduğu ve bu eyleme katılmalarından dolayı üyelerimize herhangi bir inceleme ve/veya soruşturma yapılamayacağı, bunun sonucunda ceza verilemeyeceği de yargı kararlarıyla sabittir" diye konuştu.
Nöbet tutmama eyleminde bazı okul müdürlerinin öğretmenleri sindirme politikası uyguladığını iddia eden ve tepki gösteren Haydar Urfalı, "Yaptığımız eylemin etkiliği ve başarısı nöbetle ilgili, bundan sonra atılacak adımları da belirleyecektir. Tüm arkadaşlarımızın bu eyleme katılmalarını ve çevrelerindeki insanlardan da destek vermelerini istiyoruz. Nöbet tıpkı derse girmeme ya da iş bırakma eylemi gibi, sendikanın aldığı bir karar çerçevesinde yapılmaktadır. Nöbet eylemi yapan arkadaşlarımız için ceza verilemez ceza verilemeyeceği gibi bunlarla ilgili soruşturma dahi açılamaz. Buna rağmen arkadaşlarımızla ilgili bir soruşturma yürütülürse, hukuksuz bir soruşturma da başlatılırsa her türlü hukuki desteği sonuna kadar vereceğimizden de emin olsunlar. Eylemimizin başarısı hepimiz ve sendikamız için çok önemlidir" diye konuştu.
"ÖĞRETMENLERİMİZİN MAĞDUR OLMAMASI İÇİN ÖNLEMLER ALINDI"
Öğretmenlerin mağdur olmaması için gerekli önlemlerin alındığını kaydeden Urfalı, şunları söyledi;
"Sendikamız tarafından alınan kararlar uyarınca, sendikal eylemde bulunan sendikamız üyeleri hakkında yasal işlem başlatılması ve soruşturma açılması, sendikal faaliyetlerin engellenmesi konusunda öğretmenlerimizin mağduriyet yaşamasını engellemek için gerekli önlemlerin alınması yanlış tutum içerisindeki okul idarecilerinin uyarılması hususunda, Şube Başkanlığımızca Eskişehir Valiliğine, Genel Merkezimiz tarafından ise tüm valiliklere yazılı başvuruda bulunulmuştur. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan ve Eskişehir Valiliği’nden yukarıda belirtilen gerekçelerle; gerekli idari tedbirlerin alınmasını, eyleme katılacak/katılan üyelerimize herhangi bir idari yaptırırım uygulanmamasını, öğretmenlerin haftalık nöbet görevi günü ve sayısının yönetmeliklerle belirlenmiş olması nedeniyle nöbet tutmama eylemine katılanlara farklı uygulamaların tercih edilmemesini ve her nöbet görevi için öğretmenlere 6 saat ücret ödenmesini istiyoruz."
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat