Germencik Belediyesi’nden Örnek Proje

AYDIN 24 SAAT 2 Nisan 2020 19:15
Videoyu Aç Germencik Belediyesi’nden Örnek Proje
A
a

Germencik Belediyesi tarafından koronavirüs salgınına karşı kendi imkanları ile dezenfeksiyon tüneli tasarlandı. 

Korona virüsüne karşı ülke genelinde önlemler alınmaya devam ederken Germencik Belediye Başkanı Fuat Öndeş, örnek projesi ile taktir topladı. İlçe genelinde her türlü tedbirler alınmaya devam ederken, Başkan Öndeş’in talimatıyla ve belediyenin imkanları ile hazırlanan dezenfeksiyon tüneli, bundan sonra Germencik’in her yerinde hizmet verecek. İçerisine giren kişilere, özel karışımlı ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından onaylı 360 derecelik solüsyon buharı salıyor. Buharla birlikte kişilerin kıyafetlerinin üzerindeki olası zararlı bakteriler temizleniyor. Belediye binasına giren vatandaşlar elbiseleri ile tünele girerek, dezenfekte oluyor.

“Kendi imkanlarımız ile ürettik”

Kent09’dan Uğur Eser’in haberine göre; Belediye bünyesinde çalışan ustalarla kendi imkanları ile demo tüneli yaptıklarını belirten Germencik Belediye Başkanı Fuat Öndeş; “Yaşanılan durum karşısında vatandaşlarımızın sağlığını koruyabilmek için her türlü tedbirlerimizi aldık ve almaya devam ediyoruz. Her zaman temizliğe dikkat çekiyoruz, ellerimizi sık sık yıkıyoruz ama maalesef bu virüs üzerimize de yapışıyor. Bu düşünce ile böyle bir tünel hazırlamak istedik ve bu tüneli satın almaya kalksak çok yüksek fiyatlar isteniyor. Germencik halkımızın parası bizim için önemli ve bunun için başka çözüm yolları aradık. Belediye olarak birçok imkanımız var ve bu tünelin tasarımını yaparak kendimiz üretmeye karar verdik. Kendi demircimiz, kendi elektrikçimizi ile bu tüneli, satılan tünellere göre 4’te 1 fiyatına ürettik. Aynı zamanda dezenfeksiyon tünelimizde izopropil alkol, peroksit, organik gliserin ve deiyonize su karşımından oluşan dezenfektan kullanılmaktadır. Kullandığımız dezenfektan Dünya Sağlık Örgütü’nün yayınladığı yönergeye göre uygun olup sağlığa zararlı hiç bir madde içermemektedir. Tüm hammaddeler farmatik niteliktedir” dedi.

“Seri üretime geçeriz”

Hazırlanan prototip tünel sonrasında yenilerinin de yapılarak Germencik’te bulunan toplu alanlara ve pazar yerlerine de koyulacağını belirten Başkan Öndeş; “Germencik’te birçok demirci, elektrikçi ustalarımız var. Virüs dolayısıyla birçoğu evlerinde oturmak zorunda kalıyor. Biz Germencik Belediyesi olarak vatandaşımızın sağlığı çok önemsiyoruz ve bu tünelimizin seri üretime sokmak istiyoruz. Türkiye genelinde bu tünelimizden talep eden tüm belediyelerimize de yardımcı olmak istiyoruz. Birçok elektrikçi ve demirci ustalarımız virüs dolayısıyla iş yapamayarak dükkanları kapatmak zorunda kaldı. Belediye olarak gelen talepler doğrultusunda bu ustalarımızdan hizmet alarak tünelimizin seri üretime geçmesini sağlayacağız” dedi.
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat