Kuşadası’nda kişi rantı değil kamu yararı dönemi bir kez daha tescillendi

Kuşadası’nda geçmişte olduğu üzere kişi rantlarının değil kamu yararının geçerli olduğu bir kez daha hukuki olarak tescillendi. Kuşadası Belediyesi, Başkan Ömer Günel döneminde Kuşadası’nın değerlerini bireysel ranttan çıkararak Kuşadası halkının hizmetine aktarma yönünde aldığı önemli kararlara bir yenisi daha eklendi.

Kuşadası’nda kişi rantı değil kamu yararı dönemi bir kez daha tescillendi
Haber albümü için resme tıklayın

Belediye Meclisince alınan kamulaştırma kararlarına karşı, şahsi çıkarlarını ön planda tutan bazı kişilerce, bu yönde alınan kararlara karşı açılan “ iptal “ talepleri Kuşadası Belediyesi lehine sonuçlanmaya devam ediyor.

Son olarak hissedarı davacı tarafından, Camiatik Mahallesi’nde bulunan eski Kuşadası evlerinden biri olan bahçeli kagir evin Belediye tarafından kamulaştırılması için alınan meclis kararına yapılan itiraz Aydın 1. İdare Mahkemesi tarafından red edildi.

Kuşadası Belediyesi Hukuk İşleri Müdürlüğünce yapılan açıklamada, “bahse konu kamulaştırma alanı Bahçeli Kagir Ev niteliğinde Özel Koşullu Proje Alanı Turistik Tesis imarlı olup içindeki binanın tescilli olduğu, taşınmaz hakkında 01.03.2023 tarih ve 301.05/133 sayılı Belediye Meclis Kararı ile parselde bulunan tarihi değeri olan tescilli yapının korunması, Belediyenin Kültür faaliyetlerinde kullanılması ve bölgede oluşturulması planlanan müzeler bölgesinde yer almasından dolayı 2942 sayılı Kamulaştırma Kanunu hükümlerince kamulaştırılmasına karar verilmiştir. Ancak bu karara taşınmazın hissedarlarından Mehmet Esat Akdoğan tarafından usul ve yasaya aykırı olduğu ileri sürülerek iptali istenmiştir.

BELEDİYEMİZİN KARARININ KAMU YARARINA ALINDIĞI TESCİL EDİLDİ.

Aydın 1. İdare Mahkemesi, belediyemiz tarafından alınan kamulaştırma kararını “kamu yararının” gözetilerek alındığı yönünde değerlendirmiştir. Mahkeme tarafından verilen red kararı “Bahçeli Kagir Ev niteliğinde Özel Koşullu Proje Alanı Turistik Tesis imarlı olup içindeki binanın tescilli olduğu, taşınmaz hakkında 01.03.2023 tarih ve 301.05/133 sayılı Belediye Meclis Kararı ile parselde bulunan tarihi değeri olan tescilli yapının korunması, Belediyenin Kültür faaliyetlerinde kullanılması ve bölgede oluşturulması planlanan müzeler bölgesinde yer almasından dolayı kamu yararı gözetilerek usul ve yasaya uygun olarak 2942 sayılı Kamulaştırma Kanunu hükümlerince kamulaştırılmasına ve Belediye Kanununun 18/a maddesi uyarınca 2023 yılı yıllık ve 5 yıllık yatırım ve çalışma programına dahil edilmesine karar verildiği anlaşıldığından dava konusu işlemde hukuka aykırılık bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır.” Şeklindedir.

Kuşadası’nda kişi rantı değil kamu yararı dönemi bir kez daha tescillendi

Kuşadası’nda kişi rantı değil kamu yararı dönemi bir kez daha tescillendi

20 Şub 2024 - 13:48 - Siyasetgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Life Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Life hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Aydın Life editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Aydın Life değil haberi geçen ajanstır.