Leyleği gören gören 1 çuval unu kaptı

Sulak alanları ile birlikte önemli göç alanlarından olan Aydın, her yıl çok sayıda leyleğe ev sahipliği yaparken, bu yılın ilk leylekleri tek tek gelmeye başladı. Leylekleri görerek haberi ilk olarak veren vatandaşlara bir çuval un verildi.

Büyütmek için resme tıklayın

Doğal güzellikleri ile birçok hayvan türüne ve yaban hayatına ev sahipliği yapan Aydın'ın simgelerinden biri haline gelen leyleklerin Aydın’a göçü başladı. Bu kapsamda 2024 yılının ilk leyleği, her yıl olduğu gibi bu yıl da Gölbent Mahallesi’ne gelirken, diğer köylere de leylekler gelmeye başladı. Bölge sakinleri ise leyleklerin gelişine çok sevinirken, pilot mahallelerde leyleği ilk gören kişilere ise Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) tarafından her yıl olduğu gibi bu yıl da uygulanan “Leyleği ilk görene 1 çuval un” kampanyası kapsamında Avşar, Yeşilköy, Nalbantlar, Pamukçular ve Özbaşı Mahallelerinde unları dağıtıldı.

Farkındalık oluşturmak amacıyla hayata geçirilen kampanya çerçevesinde katkıda bulunan herkese teşekkür eden Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü; “ Söke’ye bağlı Gölbent köyüne ilk gelen leylekten sonra diğer köylere de peş peşe leylekler gelmeye başladı. Pilot köylerde her yıl uyguladığımız “Leyleği ilk görene 1 çuval un” kampanyası bu yıl da devam etti. Avşar, Yeşilköy, Nalbantlar, Pamukçular ve Özbaşı köylerinde ilk gelen leyleği görüp haber verenlerin unları dağıtıldı. Leyleklerin korunması için farkındalık oluşturmak, sulak alanlara ve çevre kirliliğine dikkat çekmek için uyguladığımız kampanyayı üyelerimiz katkıda bulunmaktadır. Leyleği köylerinde ilk görenlere un bağışı yapan üyelerimiz Prof. Dr. Raika Onmuş, Umut Özgün Çağlar, Münevver Yener Kurt, Nawal Algeedi ve Bahadır Akkoyun’a katkıları için teşekkür ederiz” dedi.

“Gökçealan’ı sevdiler”

40 yıl aranın ardından geçen yıl ilk kez Gökçealan Mahallesi’ne gelen leyleklerin bu yıl da yeniden gelmesinin herkesi sevindirdiğini ifade eden Sürücü; “Avşar’a gelen ilk leyleğin ayağında TATD kodlu halkayı tespit ettik. Bu leyleğin Doğa Koruma ve Milli Parklar Aydın Şube Müdürlüğü, Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü ve EKODOSD işbirliğiyle yapılan halkalama çalışmaları sırasında nerede takıldığı üniversite kayıtlarından belli olacak. Geçtiğimiz yıl 40 yıl aradan sonra Gökçealan köyüne ilk defa bir leylek gelmişti. Bu yıl tekrar gelip gelmeyeceği merak ediliyordu. Köye tekrar bir leylek gelerek geçtiğimiz yıl hazırlanan platformlu yuvayı sahiplendi. Yakında eşinin de geleceğini tahmin ediyoruz. Bu yıl gelip gelmeyeceğini merak eden Gökçelalanlılar yuvaya tekrar leylek gelince çok mutlu oldular. Toplum olarak en çok sevilen ve görüldüğünde en çok mutlu olunan kuşların başında leylekler gelmektedir” şeklinde konuştu.

“Saman iplerinin toplanması leylekleri kurtaracaktır”

Doğaya atılan atıkların leyleklere büyük zarar verdiğine dikkat çeken Sürücü; “Leylekler yumurtadan çıkan yavruların çalılardan yaralanmasın diye, çöplerin ve plastiklerin fazla olmadığı eski dönemlerde yuva içlerine daha çok saman gibi bitkisel malzeme taşıyarak bu önlemi alıyorlardı. Ancak günümüzde yoğun bir şekilde yaşanan çevre ve plastik kirliliği gibi atık maddeler, kütlesel olarak daha kolay taşınması ve yuvayı daha çabuk doldurması açısından leyleklere cazip gelmektedir. Ancak bu durum ciddi bir sorun oluşturmakta yavru leyleklerin yaralanmalarına, uzuvlarını kaybetmelerine ve hatta ölümlerine yol açtığı görülmektedir. Doğaya atılan her çöpün diğer canlılar üzerinde nasıl bir etki oluşturduğunu mutlaka bilmemiz gereklidir. Leyleklerin yoğun yaşadığı bölgelerde arazide görülen çöplerin ve plastik atıkların, özellikle hayvancılığın yoğun olduğu yerlerde plastik saman iplerinin toplanması leyleklerin hayatını kurtaracaktır. Bir leylek ailesinin bir üreme döneminde kurbağa, balık, yılan yediği gibi, binlerce böcek, çekirge, danaburnu ve benzeri tarım zararlısını da temizlediği için, çiftçilere çok önemli fayda sağlamaktadır” dedi.

Leyleği gören gören 1 çuval unu kaptı

Leyleği gören gören 1 çuval unu kaptı

12 Mar 2024 - 13:00 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Life Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Life hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Aydın Life editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Aydın Life değil haberi geçen ajanstır.