Konteynerde 500 Günlük Yaşam Mücadelesi

Kategori: TÜRKİYE - Tarih: 23 Nisan 2019 17:32
Konteynerde 500 Günlük Yaşam Mücadelesi

Muğla’Nın Menteşe İlçesi Kırsal Zeytinköy Mahallesinde 2017 Eylül Ayında Çıkan Yangının Üzerinden 500 Gün Geçmesine Rağmen, 8 Aile Konteynırda Yaşam Mücadelesi Veriyor.

Muğla’nın Menteşe ilçesi kırsal Zeytinköy Mahallesi’nde, 2017 yılı Eylül ayında çıkan yangının üzerinden 500 gün geçti. Aradan geçen zamana rağmen yangınzedelerin yaraları sarılmazken, 8 aile halen köyün içinde kurulan konteynerde yaşam mücadelesi veriyor.
Muğla’nın Menteşe ilçesi kırsal Zeytinköy Mahallesi’nde 2017 yılı Eylül ayında çıkan yangında evini kaybeden ve 500 gündür konteynerde yaşayan yangınzedeler, kendilerine vaat edilen evlerin yapılmasını bekliyor. 31 Mart Yerel Seçimleri’nde mahallenin muhtarı seçilen İbrahim Aykaç, "Köyümüzdeki büyük yangından bugüne kadar 500 gün geçti. Yangınzedelerimiz konteynerde yaşıyor. 2017’den bugüne kadar evlerle ilgili tam bir cevap alamadık" dedi.
Yangında evini kaybeden Duran Duman, “Doğduğum günden bu yana bu köyde yaşıyorum. Yangından bugüne kadar evleri yapacağız dediler ve bu aşamaya geldi. Ne çektiğimizi bir Allah bilir, bir biz biliriz. Bir an önce evlerimizin yapılmasını istiyoruz. 500 günden beri konteynerde ve komşu evlerinde yaşıyoruz. Benim yaşadığım yere bir gelin de görün” diye konuştu.
Konteynerde yaşayan Gülser Çınar, “Çok kötü durumdayız. Sadece evlerimizin tez zamanda yapılmasını istiyoruz. Olacaksa olsun, olmayacaksa da söyleyecek hiçbir şeyim yok. Allah razı olsun. Milletimizin, devletimizin, belediyemizin destekleriyle bu güne kadar geldik. Evlerimiz olmadığından çok kötü durumdayız. Psikolojim bozuldu. Bize son durumu söylesinler önümüzü görelim. Konteyner rutubet alıyor. Yazın çok sıcak oluyor. Elektrik faturaları yüksek geliyor. Kışın devamlı ısıtıcı ile duruyoruz. Yazın da soğutucu ile duruyoruz. 3 kişi kalıyoruz, çok zorlanıyoruz” diye ifade etti.
69 yaşındaki Melek Duman, “Biz bir an önce evlerimizin yapılmasını istiyoruz. Yapılmayacaksa bize izin versinler, kendimiz bir odalı bir şey yapalım çok reziliz. Bakın hiç gidecek yapacak yerim yok. Ben 69 yaşındayım. Seneye çıkacağımızı Allah bilir. Bir soluğumuz kaldı. Kocam yangın günü hastaneden çıktı. İkimizin bir canı kaldı. 2 sığırımla kaldım. Bunun dışında ne arım kaldı, ne köpeğim kaldı, ne tavuğum kaldı, bir şeyim kalmadı. Bir an önce evler yapılcaksa yapılsın, yapılmayacaksa bize izin versinler kendimiz yapalım. İçine girelim, ölümüz içinden çıksın” dedi.
83 yaşında konteynerde kalan Hüseyin Çınar da "Halen bir sonuç yok. Yalnız yapacaklarsa yapsınlar bizi kurtarsınlar. Bize 80 bin, 100 bin kredi dediler. Hepsini kabul ettik. Ama devletimizin kolu uzundur. Fakat ne zaman gelecekler bilmiyoruz. Buradan iki ölümüz çıktı. 2 cenazemiz çıktı. Ben de gideceğim, eşim de gidecek. Her gün hastaneye gelip gidiyoruz” diye konuştu.
62 yaşındaki Arzu Çınar, “Benim her şeyim yandı. Mallarım yandı. 5 tane. Bacaklarım, yüzüm her tarafım yandı. Bir soluğum kaldı” dedi.

https://www.aydinlife.com/haberprint/konteynerde-500-gunluk-yasam-mucadelesi-178769.html