Özlem Çerçioğlu, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde

Kategori: AYDIN 24 SAAT - Tarih: 11 Eylül 2019 15:32
Özlem Çerçioğlu, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen Büyükşehir Belediye Başkanları Toplantısı’na katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Büyükşehir Belediye Başkanları ile bir araya geldi. 30 büyükşehir belediye başkanının katıldığı toplantıya Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu da katıldı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Büyükşehir Belediye Başkanları Toplantısı’nda yaptığı konuşmada 31 Mart yerel seçimlerinin şölen havasında geçtiğini belirterek bu seçimlerden 30’u büyükşehir, 51’i il, 922’si ilçe, 386’sı belde olmak üzere toplam 1389 belediye başkanının milletin teveccühüyle göreve başladığını ifade etti. “Böylesine büyük bir seçimi başarıyla neticelendirmiş olmamız hiç şüphesiz demokrasimizin zaferidir” diyen Erdoğan, “Eleştirilere verilecek en büyük cevabımız ülkemizde neredeyse her vatandaşımızın içerisinde yer aldığı geniş demokrasi ve özgürlük tablosudur. Seçim sürecindeki rekabeti meydanlarda bırakan, milletimizin iradesine herkesin teslim olduğu bu güzel manzara geleceğimizin de en büyük teminatıdır” dedi.

BAKANLAR DA TOPLANTIYA KATILDI
31 Mart yerel seçimlerinden başarıyla çıkan belediye başkanları tebrik ettiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçildiği gün itibariyle kimlerden ol almış olursa olsun herkesin belediye başkanı olarak görev yapacaklarına inandığını belirterek, büyükşehir belediye başkanlarına büyük bir samimiyetle yaklaştıklarını söyledi. Toplantıya bakanların da katıldığını ve tüm sorulara yanıt vermek üzere hazır bulunduklarını da söyleyen Erdoğan, gelen taleplerle ilgili gerekli çalışmaların yapılacağını ifade etti. Öte yandan Politika Kurulu’nun da toplantıda özellikle yer almasının önemli olduğunun altını çizen Erdoğan, talepler ve yapılacak çalışmalarla ilgili takibin yapılacağını dile getirdi.

ORTAYA KOYDUĞUMUZ FOTOĞRAF ÇOK ÖNEMLİ
Konuşmasında siyaset olarak farklı görüşlere ve duruşlara sahip olunabileceği ancak ülkenin çıkarları söz konusu olduğunda birlikte hareket edebilme erdemini gösterebileceğine inandığını söyleyen Erdoğan, “Burada ortaya koyduğumuz fotoğrafı çok çok önemli görüyorum. Özellikle de terör örgütleriyle, hukuksuzlukla araya mesafe koymayı başarmış belediye başkanlarıyla birlikte olmaktan memnuniyet duyuyorum” dedi.

SİYASİ ÇEKİŞMELER GEÇİCİDİR
“Sizlerin her biriyle şehirlerimizin sıkıntıları, çözüm yolları ve yatırımları konusunda yakın mesai içinde olmamızın gereğine inanıyorum” diyen Erdoğan, büyükşehir belediye başkanlarına yaptığı konuşmada, 11 yıllık başbakanlık ve 5 yılı aşan cumhurbaşkanlığı görevleri süresince hizmet söz konusu olduğunda hiçbir belediye başkanının partisine bakmadıklarını ifade ederek, “Bize karşı aleni husumet içerisine girmeyen, insani mesafeyi koruyan tüm belediye başkanlarıyla da bir arada çalıştık. Siyasi çekişmelerin geçici, buna karşılık ülkemize ve şehirlerimize yapılan hizmetlerin kalıcı olduğu gerçeğini hiç unutmadık. Bundan sonra da aynı anlayışla hareket edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

SIKINTILARI KAYNAĞINDA TESPİT EDİYORUM
Ülkenin tüm kurumları ve meseleleri gibi büyükşehir belediyelerinin durumunu da yakından izlediğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İl ziyaretlerim sırasında belediyelerimizle ilgileniyor, yürütülen çalışmaları ve sıkıntıları kaynağında tespit ediyorum. Belediyelerimizin tamamının durumu yakından biliyoruz” ifadelerini kullandı. Neredeyse tüm belediyelerin mali sıkıntı içinde olduğunu, sorunların tespiti ve çözüm yollarının bulunması noktasının da ortak sorumlulukları olduğunu söyledi. Erdoğan, sorunlar ve çözümler noktasında AK Parti’nin politika kurulu ve ilgili bakanlıkların çeşitli hazırlıkları bulunduğunu söyleyen Erdoğan, “Tüm belediye başkanlarımızın tespit ve tetkikleri doğrultusunda bu sorunların üstesinden gelebiliriz. Önemli olan bu sürece tüm belediye başkanlarımızın ve partilerinin samimi destek vermesidir. Bu işbirliği zeminini oluşturup yürütmeliyiz. Ülkenin ve milletin menfaatleri söz konusu olduğunda toplumumuzun farklı kesimlerini aynı ortak paydada buluşturmak için gerçekten samimi gayret gösterdik” dedi.


Belediye hizmetleri gibi ülkenin nüfusunun tamamını ilgilendiren konuda gösterilecek ortak çabanın umut verici olduğunu ifade eden Erdoğan, toplantının hedeflenen demokratik uzlaşmanın ilk adımı olmasını temenni ettiğini dile getirdiği konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Eskiler el işler dil övünür derler. Hepimizin bulunduğu yerler polemik siyaseti değil eser siyaseti üretme makamlarıdır. Çalışmadan, eser vermeden yapılan siyaset şehirlerimize ve insanlarımıza vakit kaybettirmekten ülkemizin imkanlarını heba etmekten başka bir işe yaramaz. Belediye başkanlarının görevi şehirlerine en kalıcı hizmetleri getirmek için çalışmaktır. Medyada her gün çeşitli şehirlerimizdeki belediyelerle ilgili sendika değiştirme baskısından, işten atmaya pek çok vicdan yaralayıcı habere rastlıyoruz. Kağıt üzerinde bir toplam olarak önünüze gelen personel sayısındaki her rakam bir insana ve daha geniş bir hayata tekabül ediyor. Belediye başkanlarının kurumlarını yönetme tasarrufu, ekmek parasını kazanma peşindeki çalışanların hayatlarını alt üst edecekleri anlamına gelmiyor. Kapının önüne konan, yuvaları başlarına yıkılan insanların ahı üzerine ne siyaset ne hizmet bina edilebilir. Şayet varsa birkaç kötü örnek bahane edilerek yüzlerce binlerce kişinin ekmeğiyle oynanması ne hakka ne hukuka ne de insanlığa sığar.”

Son aylarda bazı belediyelerde yaşanan hadiselere de değinen Erdoğan, yaşanan gelişmeleri üzüntü ile takip ettiklerini ifade ederek şunları söyledi:

“Keyfi uygulamalara maruz kalmamaları için tüm kamuda sayıları milyonları bulan taşeron şirketler üzerinde çalışan işçileri sözleşmeli statüyle kadroya geçirdik. Biz İBB görevine geldiğimizde bizden bir önceki, iki önceki, üç önceki hatta çok daha önceki dönemde kalma personel vardı. Çalışan, birikimiyle bulunduğu yeri hak eden hiçbir yere dokunmadım, dokunmadık. Hiç kimseyi ekmeğinden aşından etmedik. Aynı şekilde göreve geldiğimizde kendimizi şehrin üzerine kâbus gibi çökmüş sorunlarla, en az onlar kadar büyük bir borç yüküyle karşı karşıya bulduk. Ne personelle, ne araçlarla ne de başka bir şeyle uğraştık. Tüm vaktimizi doğrudan şehrin sorunların, sıkıntıların çözümüne teksif ettik. Üstlendiğimiz diğer görevlerde de bu çizgiden sapmadık. Tüm belediye başkanlarından da aynı hassasiyeti bekliyoruz. Bu anlayışla yürüteceğiniz görevlere, sizlere mevladan başarılar diliyorum. Teşrifleriniz için her birinize tek tek teşekkürlerimi sunuyorum. Şimdi de sözü sizlere bırakmak istiyorum. Teşekkür ederim.”

Kaynak : HEDEF

https://www.aydinlife.com/haberprint/ozlem-cercioglu--cumhurbaskanligi-kulliyesi-nde-181067.html