Veteriner hekimlerin sorunları Meclis gündeminde

Kategori: AYDIN 24 SAAT - Tarih: 4 Mayıs 2020 11:45
Veteriner hekimlerin sorunları Meclis gündeminde

CHP Aydın Milletvekili, Adalet Komisyonu üyesi Süleyman Bülbül, Veteriner Hekimlerin sorunlarını Meclis gündemine taşıdı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Bülbül, ‘‘Özellikle son yıllarda yaygın olarak görülen kuduz, şarbon, trişinella, brucella, tüberküloz, kuş gribi, domuz gribi, kırım kongo kanamalı ateşi ve Covid-19 gibi hastalıklar, hayvanlardan insanlara bulaşan ve insan sağlığını son derece olumsuz etkileyen hastalıklardır. Bu tür hastalıklarla mücadelede üstlendikleri görevlere bakıldığında veteriner hekimsiz bir toplum sağlığının olmayacağı aşikardır.

Son zamanlarda tüm Dünyayı etkisi altına alan, 3 milyona yakın insanın enfekte olduğu ve 200 bin kişinin hayatını kaybetmesine neden olan Covid-19 salgınının sona ermesi için aşı çalışmalarında bulunan ve bu çalışmalarda başarılı sonuçlar alan veteriner hekimlerimizin çalışmaları göz ardı edilmemelidir’’ ifadelerini kullandı. 

Bülbül önergesinde şu sorulara yer verdi:

Anayasanın eşitlik ilkesine göre veteriner hekimler sağlık hizmetleri sınıfında olmasına rağmen sağlık hizmetleri sınıfındakilerin yararlandığı haklardan yararlanamamasının sebebi nedir?
Özellikle son dönemlerde veteriner hekimlere yönelik artan şiddet olayların önlenmesi amacıyla sağlık hizmetleri alanında çalışanlara yönelik şiddetin önlenmesi için gerçekleştirilen uygulamalar kapsamına almayı düşünüyor musunuz?
Veteriner fakültelerinin fiziki ve eğitim altyapılarının güçlendirilmesiyle ilgili bir çalışmanız var mıdır? 
ÖSYM sınavlarında Veteriner Fakültelerine giriş için taban puanı uygulamayı düşünüyor musunuz?
Daha etkin veteriner hekimlik hizmetinin sağlanabilmesi için Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Veteriner İşleri Genel Müdürlüğü kurulmasıyla ilgili bir çalışmanız var mıdır?
 Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde kaç veteriner hekim istihdam edilmektedir?
Bakanlığınızın veteriner hekim açığı var mıdır? Var ise ne kadardır? 2020 yılında planlanan bir atama söz konusu mudur?
Veteriner hekimlerin özlük haklarının iyileştirilmesiyle ilgili bir çalışmanız var mıdır?
03.08.2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 7146 sayılı kanun ile sağlık çalışanları yılda 2 defa fiili hizmet zammından yararlanabiliyor iken veteriner hekimlerin de bu uygulamadan yararlanabilmesi için bir çalışmanız var mıdır?
 
 
 

https://www.aydinlife.com/haberprint/veteriner-hekimlerin-sorunlari-meclis-gundeminde-202016.html