İett’Nin Nostalji Otobüsleri İstanbul Sokaklarına Döndü

TÜRKİYE 30 Ağustos 2015 17:18
A
a
İstanbul’da, 1927’den 1992’ye kadar kullanılan ve yeniden aslına uygun imal edilen nostaljik otobüsler 30 Ağustos Zafer Bayramının 93. yıldönümüne özel sefer düzenledi. Tekrar İstanbul sokaklarına dönen otobüsler, vatandaşlardan ilgi gördü.
Türk filmlerinin birçok sahnesinde kullanılan 1927’den 1992’ye kadar İstanbul caddelerinde hizmet veren Büssing, Leyland, Renault-Scemia marka nostaljik otobüsler sefere başladı. İETT tarafından tekrar aslına uygun imal edilen nostaljik otobüsler bugünden itibaren tarihi yarımada da Topkapı, Fatih, Eminönü, Beyazıt bölgelerinde hizmet vermeye başladı. İETT otobüslerinde kullanılan İstanbulkart’ın geçerli olduğu nostaljik otobüslerde dönemin popüler nostaljik şarkıları çalacak.
İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü Araç Bakım Onarım Dairesi Başkanı Aydın Karadağ, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle böyle bir organizasyon düzenlediklerini belirterek, "Daha önce 4 adet çıkardığımız nostalji araçlarımıza bugün beşincisini ekledik. Biz bu İETT kültürünü gençlere tanıtmak istedik. O yaşta insanlara bir nostalji yaşatmak amacıyla bunu hazırladık" dedi.
Nostalji otobüsler hakkında bilgi veren Karadağ, “Yılbaşına kadar bir iki aracımızı servislerde göreceksiniz. Bu otobüsler daha çok tarihi yarım ada içerisinde, daha çok Topkapı-Fatih-Beyazıt-Eminönü ve Beşiktaş güzergahlarında çalışacaklardır. Burada görünen araçların tamamı İETT mühendisleri tarafından hazırladığı ve İETT çalışanların katkılarıyla tamamen İETT garajında hiçbir dış destek almadan yapılmış araçlardır. Burada İETT’nin tarihi gücü ön plana çıkıyor” şeklinde konuştu.
İETT Topkapı garajında hareket eden otobüslere İstanbulluların sevgisi büyük oldu. Trafikte ilginç görüntüler oluşturan nostalji otobüsleri bazı vatandaşlar cep telefonlarıyla kaydetti.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat