İKİZDERE BARAJININ MALİYETİNİ AYDIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KARŞILIYOR

AYDIN 24 SAAT 16 Ağustos 2019 11:43
Videoyu Aç İKİZDERE BARAJININ MALİYETİNİ  AYDIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KARŞILIYOR
A
a

İkizdere Barajı tartışmalarına ASKİ'den dekontlu yanıt geldi.

Aydın Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ), uzun süredir gündemi meşgul eden İkizdere Barajı yapımı tartışmalarına dekontları yayınlayarak yanıt verdi. Şu ana kadar DSİ’ye 37 milyon 8 bin 262 lira bedel ödendiğini belirten yetkililer, İkizdere Barajı ve tesislerinin tüm maliyetinin Aydın BŞB tarafından karşılanacağını açıkladı.

ÖDEMELERE TAKSİTLE BAŞLANDI

Yapılan açıklamada “Efeler, İncirliova ve Koçarlı ilçe merkezleri dahil toplam 30 mahallenin 2050 yılına kadar içme suyu ihtiyacını karşılayacak olan İkizdere Barajı ve tesislerinin tüm maliyeti Aydın Büyükşehir Belediyesi ASKİ Genel Müdürlüğünce karşılanmaktadır. DSİ ile yapılan protokol gereği tüm yapım maliyetleri, tesislerin yapıldığı zamanki maliyetler üzerinden değil, tesislerden şehre su verildiği zamanki birim fiyatlara göre güncellenmiş yapım maliyetleri üzerinden, 30 eşit taksite göre Aydın Büyükşehir Belediyesi ASKİ Genel Müdürlüğü tarafından DSİ’ye ödemelere başlanmıştır." ifadelerine yer verildi.

TOPLAM 350 MİLYON LİRA ÖDENECEK

İkizdere Barajı ve tesislerinden bitirilmiş olanlardan ASKİ Genel Müdürlüğü’ne devri yapılan yerler için şu ana kadar DSİ’ye 37.008.262 TL (otuz yedi milyon sekiz bin iki yüz altmış iki Türk Lirası) bedel ödenmiştir. Protokole göre de daha 231.367.416 TL (iki yüz otuz bir milyon üç yüz altmış yedi bin dört yüz on altı Türk Lirası) daha ödeme yapılacaktır. Proje kapsamında yeni yapımı bitirilen diğer tesislerin de ASKİ Genel Müdürlüğü’ne devrinden sonra yaklaşık 85 milyon lira daha tahakkuk yapılacak olup toplam DSİ’ye ödenecek bedel 350 milyon lira civarında olacaktır.

HER ŞEYİ ASKİ KARŞILIYOR

DSİ’ye yapılan bu ödemelerden anlaşılacağı üzere İkizdere Barajı ve tesislerinin tüm yapım maliyeti Aydın Büyükşehir Belediyesi ASKİ Genel Müdürlüğü tarafından karşılanmakta ve ödenmektedir. Yapım maliyetlerinin DSİ  veya başka bir kurum tarafından karşılanması söz konusu değildir. Yapılan ödemelerin dekontlarından da anlaşılacağı üzere yapım maliyeti karşılığı DSİ’ye ödeme yapıldığı açıkça bellidir.
 
Kaynak : aydın kulis
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat