İmamköy Muhtarı Ahmet Direk: Yangının sorumlusu Efeler Belediyesi’dir

AYDIN 24 SAAT 8 Ağustos 2020 14:12
Videoyu Aç İmamköy Muhtarı Ahmet Direk: Yangının sorumlusu Efeler Belediyesi’dir
A
a

Geçtiğimiz günlerde son yılların en büyük yangınının çıktığı, binlerce dönüm arazinin yandığı İmamköy’de Muhtar Ahmet Direk açıklama yaparak yangının çıkmasının sorumluluğunun Efeler Belediyesi olduğunu söyledi.

İmamköy Muhtarı Ahmet Direk, Efeler Belediyesi’nin tüm ikazlara rağmen mesire alanıyla ilgilenmediği için yangına sebebiyet verdiğini vurguladı.

Muhtar Direk açıklamasından satır başları şu şekilde:

Bu benim ikinci dönem muhtarlık dönemim. Büyükşehir yasası ile ilçe belediyesine geçen mesire alanımız var.
Daha önce Muhtarlık yıllarca burayı şahıslara kiraya veriyordu. Bu tesisi 40 yıldan beri Aydın halkı sorunsuz kullandı.
Bir önceki dönem belediye başkanı Mesut Özakcan burada ki mesire alanını restore ederek belediye şirketi tarafından işletti. Ufak tefek sorunlar dışında gayet iyi hizmet veriyordu.
Yeni başkan Fatih Atay'ın seçilmesi ile burası 1 yıldır başıboş bırakıldı. Geçen sene kapattılar, mahalle halkı olarak itiraz edince, kısa bir süreliğine açıp bir çocuk koydular sonra yine olmadı.
İmamköy muhtarı olarak 2 defa Efeler Belediyesi’ne ayrı zamanlar da dilekçe verdim.
Fatih Başkan hiç ilgilenmedi mesire alanıyla. Bir kere geldi o zamanda metruk haldeydi. WC'ler kullanılmaz halde çeşmeler kırıktı. Mesire alanının üst kısmında mangal yakılıyor, alkol, uyuşturucu, fuhuş oluyordu bizzat bunu kendisine anlattık.
Mahalle halkı olarak huzursuz olduğumuzu defalarca ilettim, yoğun baskı ve sürekli şikayetçi olmamdan Fatih Başkan benimle görüşmez oldu, EFEBEL Müdürü Levent Uygun’a yönlendirdi,
Kendisi ile eski dostluğumuz olduğu için, ‘Levent senden rica ediyorum köy halkı çok huzursuz. Burası başı boş kaldı şurayı ele alın’ dedim.
Yapacağız Muhtarım, tekrar açacağız. Biraz sıkıntılar var önce onları halledelim dedi.
Fatih Başkan'dan sonra Levent Bey'in kapısını neredeyse her hafta aralar oldum.
Köy halkı huzursuz Mesire alanına 24 saat giren çıkan belirsiz olmaya başladı.
Mesire alanı kapalı olduğundan vatandaşların bahçelerinde sürekli mangal ateşi yakılıyor ve yangın çıkma olasılığı ile karşı karşıya kalıyorduk.
Levent beye defalarca yangın tehlikesi olduğunu söyledim. Video çektim kendisine gönderdim.
Yangından 1 hafta önce mesire alanının sağında 25-30 kişi mangal yapıyordu. Piknik yaptıktan sonra ateşi söndürmeden ayrıldılar. Bu görüntüleri Levent Uygun'a gönderip, mesire alanını açmaz iseniz her an burada bir yangın çıkması içten bile değil, olası bir yangında birçok zeytin ve incir ağacı yok olur dedim.
Levent Uygun, Ilıca Mesire Alanı için proje yaptık, tandır kuyusu yapacağız, restoran olarak işletmeye açacağız diyerek beni yine oyaladı.
 
Yangın günü mesire alanında 160’ın üzerinde araç bulunuyordu. Mesire alanı kapalı olunca kimileri alt tarafa, kimileri de üst tarafa oturmuş pikniklerini yapıyordu.
Yangının çıkma sebebinin piknik için gelen vatandaşın sorumsuzca davranmasından mangal ateşini söndürmeden ayrıldıkları için çıktığını düşünüyorum,
Efeler Belediyesi mesire alanını açmış olsa kontrol kendilerinde olurdu. Her yerde mangal ateşi yakılmaz, bugün köylülerinin yıllardır gözü gibi bakıp büyüttükleri ağaçlar yok olmazdı.
Yangından hemen sonra Efeler Belediye Başkanı Fatih bey geçmiş olsun dileklerini iletmek için koy meydanına gelip mahalle halkı ile konuşma yaptı. Vatandaş kendisine çok tepkiliydi. Yangının çıkmasına sebep Efeler Belediyesi olduğunu yüzüne karşı söyledi birkaç köylü. Ben de onlarla ayni fikirdeyim.
O esnada bende kendisinden müsaade isteyip neden hem yazılı hem de sözlü olarak vermiş olduğumuz dilekçeleri dikkate almadığını sordum. Burada mangal ateşinden yangın çıkma olasılığı çok yüksek, Lütfen gelin mesire alanın işletmesini açın ya da hafta sonraları bile olsa 2 tane güvenlik personeli gönderin dediğimiz halde göndermediniz deyince bana tepki gösterdi.
Yetmediği gibi Efeler Belediye Başkanı Fatih Bey Aydın'da yerel bir televizyon kanalına çıkıp demeç vermiş. İmamköy Muhtarı Efeler Belediyesi’ni suçluyor, bunu neden yaptığını biliyorum demiş.
Buradan kendisine sesleniyorum; Sayın Fatih Atay, günah çıkarmanıza gerek yok. Eğer siz bizim Efeler Belediyesi’ne vermiş olduğumuz dilekçeleri dikkate almış olsaydınız bugün bu acılar yaşanmamış olurdu, insanların ciğerleri yanmamış olurdu.

Bu yangın çıktıysa bunu ilk sorumlusu siz, ikinci sorumlusu EFEBEL Müdürü Levent Uygun sonra da Efeler Belediyesi bürokratlarıdır.
Umarım bu olay size ders olmuştur. En yakın zamanda mesire alanını kontrol altına alırsınız da daha büyük acılar yaşanmaz.

“Defalarca söyledik, burası yanacak” dedik

Muhtar Ahmet Direk’in röportaj verdiği esnada kendisinin de konuşmak istediğini söyleyen mahalle sakinlerinden Bülent Karabulut ise, “Defalarca söyledik burası yanacak dedik” ifadelerini kullandı.
Karabulut, “Bu şekilde mangal ateşi olursa bu tarlalar bu ağaçlar yok olacak dedik. Muhtarımız bir keresinde bizim yanımızda Efeler Belediyesi yetkililerini aradı şikayette bulundu.Bütün koy halkı da benimle hem fikir. Yangın mesire alanından çıkmamış olabilir ama orası yüzünden çıktı. Sadece mesire alanında piknik serbest olsaydı insanlar başka yere gitmeyecekti. Göz göre göre, davul çala çala geldi bu yangın” dedi.
 
1000
icon
Ismail baydu 10 Ağustos 2020 12:25

Muhtar ahmet direk ve bülent karabulut la aynı fikirdeyim ben bu mesire alanının çöplük ve kimliği belirsiz insanlardan arındırılması için kiralama talebinde bulun dum hiçbir cevap gelmedi benimde zeytinligim yandı mağdurum magduruz ve yetkililerden mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz .

0 0 Cevap Yaz
hakan yücel 9 Ağustos 2020 15:53

Sayın muhtar Oturduğun yerden ahkam kesme 1:Hiç mi hırsızın suçu yok 2:herkes evinin önünü süpürse Sokak tertemiz kalır3: sende taşın altına elini koyacaksın ki bazı şeyler olup bittikten sonra etrafında suçlu aramayacaksın 4:başkasının kılıcını değil kendi kılıcını savuracaksın.5: O gece yangında saat 12'ye kadar oradaki ekiplere su ayran yemek ihtiyacını karşılarken ve köylüler canhıraş çalışırken sen neredeydin 6:şimdi sağa sola çamur yerine yaraları nasıl sarabiliriz kimler yardım edebilir bunları araştıracaksın 7:yangın sadece senin köyünde değil yan köylerde de oldu O zaman sen neredeydin komşun olan köylere yardımcı mı oldunmu 8:dedikodu değil hizmet yapacaksın

0 0 Cevap Yaz
Mustafa çoban 8 Ağustos 2020 23:52

Muhtar olarak siz niye ilgilenmediniz

0 0 Cevap Yaz
Nahit kalak 8 Ağustos 2020 17:16

Muhtar sen ahlaksız yalancı çıktın. Jandarma tutanaklarında bile var yangının ordan çıkmadığı. Sen şunu desene mesire alanını bana vermediler ondan kuyruk acın senin. Boşversene bu işleri.

0 0 Cevap Yaz
anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat