İstanbul, İzmir'e geliyor

AYDIN 24 SAAT 19 Aralık 2015 10:43
Videoyu Aç İstanbul, İzmir'e geliyor
A
a
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, yapımı devam eden İstanbul-İzmir Otoyolu Projesi kapsamındaki Selçukgazi Tüneli'ne ilişkin, "Nihayet bugün, projenin önemli bir aşamasına gelmiş bulunuyoruz. İstanbul tarafından gelişte sol tarafta kalan tünel ile diğer uçtan Bursa-Gemlik tarafı arasında iki taraftan çalışma devam ediyordu. Az önce bu iki çalışmayı birbiriyle buluşturduk ve ışığı gördük" dedi.
 

Yıldırım, İstanbul-İzmir Otoyolu Selçukgazi Tüneli'ndeki "Işık Göründü" adı verilen törende, tarihi projede, tarihi bir ana tanıklık ettiklerini söyledi. 

İstanbul, Bursa, Balıkesir, Manisa ve İzmir'i otoyol ile birleştirme fikrinin 1970'lere dayandığını anlatan Yıldırım, "İktidara geldiğimiz ilk günlerde o zaman Başbakan olan Cumhurbaşkanımızın öncelikle İstanbul'u Bursa'ya, daha sonra Balıkesir, Manisa ve İzmir'e en kısa zamanda bağlamak üzere bu projenin mutlaka bir an önce yapılması yönünde talimatı vardı. Proje, finansman maliyetiyle 10 milyarı buluyor. Böylesine büyük bir projeyi genel bütçe imkanlarıyla, yatırım kaynaklarıyla gerçekleştirmek, tabii ki kolay değil" diye konuştu. 

Az önce bu iki çalışmayı birbiriyle buluşturduk ve ışığı gördük. Işık, her zaman güzeldir, aydınlıktır, gelecektir. Dolayısıyla bugün bu mutluluğu, Bursa Valimiz, BTSO Başkanımız, ileri gelen sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, bölge muhtarları ve Bursa ahalisiyle paylaşıyoruz."6
17

Yıldırım, otoyolun Bursa ile Gemlik arasındaki kısmının orijinal projede, "yarma açık geçiş" şeklinde planlandığını belirterek, şunları kaydetti: "Fakat üzerimizde bulunan o güzel yeşillikler ve ormanlık alan dikkate alındığında biz, yüklenici firmalara rica ettik, 'Maliyet biraz artıyor ama bu güzelliği muhafaza edelim ve burayı tünelle geçelim' dedik. Onlar da sağ olsun bu fedakarlığı yapmaktan kaçınmadılar ve gördüğünüz gibi iki adet, bin 250 metrelik tüneller ile geçişi sağlıyoruz. 


1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat