İYİ Parti'den devlete "kadın" çağrısı

AYDIN 24 SAAT 26 Kasım 2019 22:29
Videoyu Aç İYİ Parti'den devlete "kadın" çağrısı
A
a

İYİ Parti Aydın İl Kadın Politikaları Başkanı Semra Yücel, devleti; kadına yönelik şiddeti önlemeye, kadın cinayetlerinin önüne geçmeye ve kadını her alanda güçlendirmeye çağırdı.

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla İYİ Parti Genel Merkezi Kadın Politikaları Başkanlığı'nın tüm Türkiye'de başlattığı broşür dağıtım ve kadın üye katılım etkinliği kapsamında Aydın İl Teşkilatı da Efeler’deki Atatürk Kent Meydanı'nda stant kurdu. İncirliova Belediye Başkanı Aytekin Kaya, İYİ Parti İl Başkanı Cemal Sarı, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Özdemir, Efeler İlçe Başkanı Özlem Ekiz, her iki partinin yönetici ve üyelerinin hazır bulunduğu stantta, İYİ Parti Aydın İl Kadın Politikaları Başkanı Semra Yücel açıklama yaptı. Yücel, Milli Mücadele'de Nene Hatun, Çete Emir Ayşe ve Erzurumlu Kara Fatma gibi destansı kahramanlık gösteren nice kadınların olduğunu söyledi. 21'inci yüzyılın ilk çeyreğinin son bölümünde ise kadınların cinayetlere kurban gittiklerini belirten Yücel, kadına yönelik şiddet ve cinayetlerin giderek arttığını ifade etti.

Türkiye'de yılın ilk 9 ayında 283 ve son 72 saatte de 4 kadın cinayetin gerçekleştiğini kaydeden Yücel, "Kadınlar en çok beraber oldukları erkekler veya eşleri tarafından boşanmak ya da ayrılmak istedikleri için öldürüldü" dedi.


Verilere göre son 15 yılda kadın cinayetlerinin yüzde 400 oranında artış gösterdiğini dile getiren Yücel, son 5 yılda kız çocuklarının yaptığı doğum sayısının 84 bin 462 olduğunu, son 10 yılda da 16-17 yaş grubunda toplam 381 bin 418 kız çocuğunun evlendirildiğini söyledi.

Türkiye'de istihdam oranının erkeklerde yüzde 65, kadınlarda da yüzde 29 olduğunu ifade eden Yücel, ekonomik kriz koşullarında kadınların payına işsizliğin ve yoksulluğun düştüğünü savundu.

"Fiziksel ve psikolojik şiddete maruz kalan, istismara ve eziyete katlanmak durumunda kalan, namus, töre gibi gerçeklerin altında ezilen ya da ekonomik ve sosyal yaşam başta olmak üzere her türlü ayrımcılığa maruz kalan kadınların sesini hep birlikte duymalı ve toplumsal bir mücadele başlatmalıyız" diyen Yücel, devleti; kadına yönelik şiddeti ve aile içi şiddeti önlemeye, kadın cinayetlerinin önüne geçmeye ve kadını her alanda güçlendirmeye çağırdıklarını söyledi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat