İYİ PARTİLİ SEZGİN, AYDIN’DAKİ ÇÜRÜK OKULLARI SORDU

AYDIN 24 SAAT 20 Şubat 2020 20:31
Videoyu Aç  İYİ PARTİLİ SEZGİN, AYDIN’DAKİ ÇÜRÜK OKULLARI SORDU
A
a

AYDIN SEZGİN: AYDIN’DAKİ ÇÜRÜK OKULLARIN GÜÇLENDİRME TAMAMLANMADAN YIKILMA RİSKİ VAR MI? 160 OKUL ÇÜRÜK OLMASINA RAĞMEN SON 8 YILDA SADECE 4 OKULDA GÜÇLENDİRME ÇALIŞMASI YAPILMIŞ.

İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, Aydın ili genelinde depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle güçlendirilmesi gereken 160 okul binasının durumunu Meclis gündemine taşıdı.

Sezgin, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yanıtlanması talebiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu önergede, AK Parti Aydın Milletvekili Rıza Posacı tarafından dile getirilen ve Aydın yerel basınına yansıyan açıklamalara göre Aydın’da olası bir depremde yıkılma riski taşyan 160 okul binası bulunduğunu belirterek, bu okulların tek tek açıklanması gerektiğini belirtti.

Aydın Milletvekili Sezgin, Posacı’nın basına yansıyan açıklamalarına göre, okulların güçlendirme inşaatlarına 2019-2020 eğitim öğretim yılı sonunda aciliyet sırasına göre başlanacağını ve güçlendirme işlemlerinin 2 yıl içinde tamamlanmasının planlandığını belirterek, güçlendirme tamamlanmadan önce bir deprem olması durumunda bu okulların yıkılma riski bulunmakta mıdır sorusunu Bakan Selçuk’a yöneltti.

AK Partili Posacı’nın açıklamaları çerçevesinde “söz konusu okulların tamamen çürük olduğu mu yoksa kısmen hasarlı ya da depreme dayanıksız olduğu sonucu mu çıkartılmalıdır” ifadelerini kullanan Sezgin, bu okullarda mevcut koşullarda eğitimin sürdürülmesinin riskli olduğunun altını çizdi.

Aydın Sezgin, 2012 yılından bu yana Aydın’da sadece 4 okulda güçlendirme çalışması gerçekleştirildiğini vurgulayarak, “160 okulda hasar ve/veya zafiyet bir anda mı ortaya çıkmıştır yoksa 8 yıldır devam eden bir ihmal mi söz konusudur? İhmal söz konusu ise, sorumlularına yönelik bir inceleme başlatılmış mıdır?” ifadelerini kullandı.

Sezgin ayrıca, güçlendirme çalışmaları tamamlanmadan önce bir deprem yaşanması riskine hazırlıklı olmak amacıyla, “çürük” olduğu belirtilen okullarda deprem tatbikatları yapılarak riskin en aza indirilmesinin gündemde olup olmadığının da açıklanmasını talep etti.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat