JES’LER BİTTİ SIRA MADENLERE GELDİ!

SİYASET 19 Şubat 2020 17:40
Videoyu Aç JES’LER BİTTİ SIRA MADENLERE GELDİ!
A
a

CHP’Lİ BÜLBÜL: AYDIN BÖYLE GİDERSE MADENLERLE ANILACAK

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Aydın’ın üç ilçesinde daha maden arama ve işletme çalışması yapılacağını belirterek, “Aydın böyle giderse JES’lerden sonra madenlerle anılan bir şehir olacak” dedi.

Aydın’ın Karacasu, Kuyucak ve İncirliova ilçelerindeki toplam 110 hektarlık arazi, maden arama ve işletme yapılması için ihale edilecek. Konuyu gündeme taşıyan CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle de soru önergesi verdi.

Arazilerin 19 Mart 2020 tarihinde ihale edileceğini belirten Bülbül, Oktay’a şu soruları yöneltti:

1- İhaleye çıkarılan 110 hektarlık arazinin ne kadarı 1. sınıf tarım arazisi kapsamındadır? Söz konusu alanlardaki tarımsal üretim nevi ve miktarı ne kadardır?

2- 110 hektarlık alan içerisinde orman arazisi var mıdır? Var ise kaç ağaç maden arama/işletme nedeniyle kesilecektir? Kesilecek ağaçların yaşları ve türleri nedir? Ormanlık arazinin yok edilmesinin ekosisteme vereceği zararlarla ilgili bir çalışma yapılmış mıdır? Bu zararlarla ilgili alınacak önemler var mıdır? Varsa nelerdir?

3- İncirliova İlçesinde ihale edilecek alanı da kapsayan bir bölgede 2016 yılı Temmuz ayında bir yangın çıkmış ve yaklaşık 80 dekarlık bir alan söz konusu yangın ile zarar görmüştür. Zarar gören alanda neden ağaçlandırma çalışması yapılmamıştır? Yangının ardından bölgenin maden işletmesine açılması bir tesadüf müdür?

4- İncirliova ilçesinde ilçe merkezine 2 kilometreden daha az mesafede kurulması planlanan 2. grup madenlerin aramasına yönelik yapılacak olan çalışmalar neticesinde ilçe merkezinde ikamet etmekte olan 26 bin 658 kişinin mağduriyeti nasıl giderilecektir?

5- Aydın’da kaç hektarlık bir alanda maden faaliyetleri için arama ve işletme ruhsatları verilmiştir?
 

SİT ALANLARI VE YERLEŞİM YERLERİ İHALEYE AÇILDI

Öte yandan CHP’li Bülbül, Aydın’ın Bozdoğan, Didim, Çine, Karpuzlu, Karacasu, Kuşadası, Köşk ve Söke ilçelerinde olmak üzere toplam 4 bin 783,31 hektarlık alanın maden işletmesi ve araması yapılmak üzere ihaleye açılacağını söylemişti. O ihale bugün yapılacak. İhaleye açılan yerlerin bir kısmı ikinci derece sit alanlarına ve kültür miraslarına yakınken bazı alanlar yerleşim yerlerini kapsıyor.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat