Kültür Ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu’Dan "Aspendos’Ta Mutfak Mermeri" Açıklaması:

TÜRKİYE 29 Eylül 2015 16:18
Videoyu Aç Kültür Ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu’Dan "Aspendos’Ta Mutfak Mermeri" Açıklaması:
A
a

Aspendos Antik Tiyatrosunda Tadilat Çalışmalarında Beyaz Mermer Kullanıldı.

Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, Aspendos Antik Tiyatrosundaki tadilat eleştirilerine Antalya’da cevap verdi. Kültür varlıklarıyla ilgili yapılan çalışmaların belirli bir silsile içinde gerçekleştirildiğini söyleyen Bakan Topçu: "Sabah eline kazmayı küreği alan gidip orada çalışmıyor. Bu işler teknik meseleler, uzmanları var. Cümle kurmaktan aciz insanlar bu işi siyasete alet ederse doğru olmaz" dedi.
Bir dizi inceleme ve ziyaret için Antalya’ya gelen Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, ilk durağı olan Antalya Valiliği’nde basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Aspendos antik tiyatrosundaki restorasyon çalışmalarıyla ilgili eleştirilerin hatırlatıldığı Bakan Yalçın Topçu, bu tür açıklamaların ideolojik linç olduğunu, iktidarı yıpratmak için yapıldığını söyledi. Topçu şöyle dedi:
" Kültür varlıklarımızla ilgili yapılan çalışmalar belirli bir silsile içinde olmakta yani birileri ideolojik bir linç, şuradan da ne çıksa da vursam, iktidarı yerle yeksan etsem, yani bu tür anlayışlardan vazgeçmek lazım. Kültür varlıklarımızın korunması kollanması siyasete alet edilecek bir şey değil, oradaki restorasyon ve tadilatın bir kurulu var, teknik heyeti var, sabah eline kazmayı küreği alan bu işleri yapmıyor.Bunu eleştiri konusu yapanlar da bunu iyi bilirler kimse kendi başına bir şey yapmaz. Mühendisi var, sorumlusu var, ciddi raporlar çıkar o raporlar doğrultusunda yapılır" dedi.
Kültür varlıklarının da artık siyasallaştırılmaya başlandığına dikkat çeken Topçu " Çok acık ve net söylüyorum her şeyi siyasallaştırıyoruz, siyasetin de de bir ahlakı olur, bir zamanlar hep söylerdim camiden, kışladan, okuldan siyaseti uzak tutalım, şimdi kültürden de uzak tutalım diyorum. Hayatımızın bir tamamı milletlerimizin var olmasını gerektiren kültür varlıklarımız, bunları küresel marka yapalım Aspendos’un tadilat ve onarımıyla ilgili bu eleştiriler kimin işine yarar bir söyleyin, Antalya’nın işine yaramaz, turizm sektörünün işine yaramaz burada doğru bir söz yok bir kere söylediğinin ne altı ne üstü, ne tekniği var bunları oradaki üç kişi yapmıyor bunlar teknik meseleler bu kurulların içinde yetkin insanlar var, cümle kurmaktan aciz insanlar bu işi siyasete alet ederse doğru olmaz." diye konuştu. Bakan Yalçın Topçu, fırsat bulması durumunda Aspendos Antik Tiyatrosu’nun ziyaret edeceğini de sözlerine ekledi.
Açıklamanın ardından Bakan Topçu ve Antalya Valisi Muammer Türker, basına kapalı olarak özel bir görüşme yaptı. Topçu daha sonra Antalya Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat