Kürşat Engin Özcan’dan Açıklama Jeotermaller

AYDIN 24 SAAT 24 Temmuz 2019 14:31
Videoyu Aç Kürşat Engin Özcan’dan Açıklama Jeotermaller
A
a

Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan 24 Temmuz basın bayramı nedeni ile Nazilli Belediyesi’nin düzenlediği kahvaltıda gazetecilerle bir araya geldi.

Türk basınında sansürün kaldırılışının yıl dönümünde bir araya gelen Özcan Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cem ULUCAN ve Nazilli Gazeteciler Cemiyet Başkanı Ümit Özmen ile birlikte gazetecilerin sorunlarını dinleyen Başkan Özcan, gazetecilik mesleğinin zor ve meşakkatli bir meslek olduğunu, günümüz ekonomisinde gerek baskı maliyeti gerekse de personel maliyetlerinin yüksek olması  gazetecileri çok zor durumda bıraktığını hatta birkaç yerel gazetecilerle görüşmesinde  bu maliyetler yüzünden yerel gazetelerin kapanma aşamasına gelmeleri beni derinden üzüyor ifadelerini kullandı.

Nazilli Belediye Başkanı seçilmeden önce de ve seçildikten sonra da yerel gazetelere destek olduklarını bundan sonra da ayrım yapmadan bütçeleri dahilinde yerel medyaya destek olacaklarını söyleyen Başkan Özcan, Aydın gündemini son günlerde meşgul eden jeotermallerle ilgili  bomba etkisi yaratacak açıklamalarda bulundu.

Aydın valiliği tarafından önümüzdeki günlerde 64 adet jeotermal kuyusunun ihaleye çıkacağını, bunlardan 11 tanesinin Nazilli sınırları içerisinde olacağını bu jeotermal kuyularının ihalesinin derhal iptal edilmesi gerektiğini belirtti. Konuşmasında ellerinde Aydın mahkemelerince verilen kararlar ve bilirkişi raporları jeotermal santrallerinin zararlı olduğunu tespit etti. Jeotermal santrallerinin kontrolsüz olarak doğaya saldığı buhar ve su nedeni ile incir ve zeytin ağaçlarının rekoltesinin düştüğü sülfürik asit miktarının yüksek olması nedeni ile doğaya zarar vermektedir.

Dolayısıyla Aydın valiliği tarafından 64 adet jeotermal kuyularının ihaleye çıkarılması kararı yanlıştır. Aydındaki yetkililere sesleniyorum mahkemelerce ve bilirkişiler tarafından hazırlanan raporlarda bu santrallerin zararlı olduğu tespit edilmiştir.

Elbet teki hem bölge ekonomisi hem de ülke ekonomisi için bu tür tesislerin kurulması şart, bu tür tesislerin kurulmasına karşı değilim ancak Avrupa ülkelerinde bu tür jeotermallerden yararlanan şehirler var ısıtma, soğutma ,termal turizm ve enerji kaynakları doğru kullanılıyor.

Bizdeki örnekler ortada tesislerin kurulumuna izin veriliyor fakat denetleme mekanizması doğru çalışmadığından bölgede yaşanan olumsuzluklar ortaya çıkmaktadır. Sonuç olarak öncelikle bölgemizdeki jeotermal santrallerin denetlenmesi tarım kenti olmamız nedeniyle tarıma, doğaya ve insan sağlığına verilen zararın biran önce önlenmesi gerekiyor bu yanlışlar düzeldikten sonra yeni sahaların açılması daha doğru olur.
 
 
1000
icon
Bayram ARSLAN 4 Ağustos 2019 20:57

Allah razı olsun sayın başkanım jeotermal konusunda sizden başka net bir ses duymadık.Çalışmalarınızda başarılar diler Herkonuda olduğu gibi bu konuda hasseten yanınızda olduğumuxu ifade etmek isterim.

0 0 Cevap Yaz
anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat