Kuşadası Belediye Meclisi 12 İyon kentinin başkenti Panionion’da toplanacak

AYDIN 24 SAAT 2 Eylül 2019 13:39
Videoyu Aç Kuşadası Belediye Meclisi 12 İyon kentinin başkenti Panionion’da toplanacak
A
a

Faytonları kaldırması, makam araçlarını kademeye çektirmesi ve daha bir çok radikal karar ile dikkatleri üzerine çeken Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, bir ilke daha imza atarak Kuşadası Belediye Meclisi’ni 12 İyon kentinin başkenti olan Güzelçamlı’da Panionion’da toplama kararı aldı.

Bu karara göre, Kuşadası Belediye Meclisi’nin 3 Eylül Salı günü Saat: 16.00’da gerçekleştirilecek olağan toplantısı, Güzelçamlı’daki Panionion antik meclis toplantı yerinde yapılacak. 
Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, Kuşadası’na bağlı Güzelçamlı’da bulunan Panionion’un antik dönemlerden kalma çok önemli bir yer olmasına rağmen hep unutulduğunu belirterek, “ Antik dönemlerde 12 İyon kentinin meclis toplantılarının yapıldığı Panionion’u tanıtmayı hedefliyoruz. Burası antik dönemlerde birçok meclis toplantılarına ev sahipliği yapmış önemli bir merkez. Eylül ayı olağan meclis toplantımızı burada yaparak, antik dönemden kalma bu önemli merkeze dikkat çekeceğiz “ dedi.

-Panionion tarihi 

Güzelçamlı, İyonyalılar döneminde "PANİONİON" adı ile İonya şehir devletlerinin toplantı yeriydi. İyonyalılar, M.Ö. 700 yıllarında 12 şehir devletinin oluşturduğu bir federasyon kurdular. Bu federasyonun delegeleri belirli zamanlarda "PANİONİON" adıyla bilinen Güzelçamlı'da toplanıp çok önemli politik kararlar alıyorlardı. Federasyonun geleceğini, gücünü ve etkisini arttırması ve yayması gibi kararlar ve bazı savaş kararları burada alınmıştır. "1957-58 yıllarında Frankfurt Üniversitesi'nden profesör arkeolog Gerhard KLEINER yaptığı kazı çalışmalarında kayanın dış yüzeyine oyulmuş 11 basamaklı antik tuyatro şeklindeki bir yapıyı ortaya çıkarmıştır. Kleiner, burasının PANİONİON'un merkezi olduğunu ve POSEİDON HELİKONİOS'a adanmış bir sunağın bulunduğunu kanıtlamıştır. PANİONİON meşhur MYKALE SAVAŞI'nın yapıldığı (Eski Yunanlılarla Persler arasında) MYKALE DAĞI'nın (Samson Dağı) kuzey eteğinde Samos adasının karşısındadır. Kalıntıları bugünkü Güzelçamlı sınırları içerisinde Otomatik tepenin batı eteğindedir. Ayrıca Priene kazı çalışmaları sırasında Arkeolog Th. Wiegand ana hatlarıyla Panionion tarihini araştırdı ve Güzelçamlı'nın doğusunda Otomatik tepede Panionion kalıntılarının bulunduğunu tesbit etti. Tepe üzerinde  yer alan kutsal sunak poseidon Helikonios’a adanmıştı. Kutsal yer Priene antik kenti yönetimi altındaydı. Tepenin doğusunda gözetleme kulesi olduğu tahmin edilen yapı temelleri, kilise, seramik parçacıkları bulunmuştur. İonya döneminde Panionion şenliklerinin burada kutlandığı belirtilmektedir.
 
Bugünkü Foça ile Didim arasındaki topraklarda yaşamış olan İyonlar zamanlarının en ileri uygarlığını yaratmışlardır. Önemli 12 site (şehir devleti) kurmuşlardır. Güzelçamlı’daki Panionion’un başkentlik yaptığı bu site devletler PHOKİA  (Foça), KLAZOMENEA (Urla Yakınlarında), ERYTHRAI (Çeşme Ildırı Köyü), LEBEDOS (Doğanbey), TEOS  (seferihisar), KOLOPHON (Değirmendere), EPHESUS ( Selçuk), PRIENE  (Güllübahçe), MYUS ( Avşar Köyü), MİLETOS ( Balat köyü), SAMOS  (Sisam Adası) veCHIOS  ( Sakız Adası). Daha sonra bugünkü İzmir, SYMİRNA adıyla bu federasyona katılmıştır.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat