CHP’ DE NELER OLUYOR?

A
a

Kemal Kılıçdaroğlu dönemini yasallaştırmak, partiyi travmadan kurtarmak adına oluşturulan, özensiz “Yeni CHP” sloganının peşine hiç kimse takılmadı. Hatta partililer bu yeniye kafayı bile taktı. Yine o travmadan çıkan “Herkes İçin CHP” sloganı ile parti seçime bile götürüldü. Bu haliyle “CHP’nin Herkes İçin” olduğu söylenebilir mi, bunu söylemek mümkün mü ?

 İhsanoğlu’nun adaylığına karşı çıkan ve seçim sonuçlarını başarısızlık olarak gören muhalif milletvekilleri CHP yönetiminin ‘tabanın isteği doğrultusunda bir kurultay toplanması ve parti yönetiminin de özeleştiri yapmasını” istiyor. CHP’de Ekmeleddin İhsanoğlu’nun aday gösterilmesine ulusalcı kanatta yer alan Süheyl Batum, Nur Serter, Birgül Ayman Güler, Dilek Akagün Yılmaz’ın yanı sıra CHP içinde 'sol kanat'ta yer alan Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün de karşı çıktı. Bu isimler İhsanoğlu’nun aday gösterilmesi aşamasında imza da vermedi. İhsanoğlu’nun aday gösterilmesine tepki gösteren isimler arasında eski Genel Başkan ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal da vardı.

CHP yönetimi seçim sonuçlarıyla ilgili olarak "Kurultaya gerek yok" dese de muhalif kanattaki isimler "Kılıçdaroğlu 'risk aldım diyordu, hatalı bir yöntem ve strateji izlendi. Bunun gereğini yapmalı’ diyor. CHP’de olağan kurultay 2014 içinde yapılacaktı ancak Cumhurbaşkanlığı seçimi nedeniyle 23 Haziran’da yapılan Parti Meclisi toplantısında kurultay ertelendi. CHP Tüzüğü'ne göre olağanüstü kurultayın toplanabilmesi için Parti Meclisi kararı ya da delegelerin beşte birinin noterden onaylı imzalı başvurusu gerekiyor.

Ancak olağanüstü kurultay için imza toplansa bile kurultayın açılıp gündemine seçim maddesinin eklenmesi zor görünüyor. Çünkü CHP tüzüğü “Olağanüstü toplantıda yalnız gündemdeki konular görüşülür, seçim yapılmaz. Ancak Genel Başkan gündeme seçim maddesi koyabilir. Olağanüstü kurultay isteminde bulunan kurultay üyeleri, üye tam salt çoğunluğunu sağlıyor ise gündeme güvenoyu ve seçim maddesi konulabilir” deniyor.


Yani muhalifler olağanüstü bir kurultay çağrısı yapsa bile kurultay gündemine seçim maddesinin eklenmesi için delegenin salt çoğunluğunun desteğini alması gerekiyor. Parti yönetiminin elindeki en büyük koz ise genel seçimlerde belirlenecek milletvekili aday listesi. Haziran ayında yapılacak genel seçim veya olası bir erken seçim nedeniyle parti kadrolarının ve milletvekillerinin büyük çoğunluğunun bu koz nedeniyle yönetime karşı isyan bayrağını çekmeyeceği de kulislerde konuşuluyor.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat