Mesele heykel meselesi değil, Mesele insan hayatının bu kadar ucuz olmadığı

AYDIN 24 SAAT 19 Şubat 2021 16:43
Videoyu Aç Mesele heykel meselesi değil, Mesele insan hayatının bu kadar ucuz olmadığı
A
a

Arif Kunur yazdı: Aydın Büyükşehir Belediyesi örnek bir durum sergileyerek kadına yönelik şiddete ve kadın cinayetlerine karşı soyut bir heykel yarışması düzenledi.

Yarışma düzenlenmesi bile başlı başına konuyu ister istemez Türkiye'nin bu kanayan yarasına çeviriyor. Fakat konuyu kadınların çektiği acılardan başka yöne çekmeye çalışanlar da yok değil. Büyükşehir Belediyesi Meclisi konuyu görüşürken Cumhur İttifakı üyelerinden bu tavrı gördük.

Bu aydın kentte yaşayanlar olarak bu duruma üzüldük.

Aydın'da birileri de sanatçılara verilecek olan ödülleri kafasına takmış. Bir heykel için bu kadar ödül vermenin ne gereği varmış? Bir de aynı kişi bu ödülün kadınlara dağıtılmasıyla ilgili fikir beyan etmiş. Bir de denilmiş ki kadın-erkek eşitliği üzerinden heykel tartışmalarına girmenin zamanı değil.

Hayır, ülkemizde daha önce hiç olmadığı kadar kadına yöneltilen bıçak darbelerinin arasında kadın-erkek eşitliğinin vurgulanmasının tam zamanı.

Kadınların görmezden gelinmesine izin veren zihniyetin Aydın'dan da, Türkiye'den de, dünyadan da kazınması gerekiyor. Nedeniyse şu: Türkiye'de her gün -bunu mecazi anlamda söylemiyorum, gerçekten de öyle- her gün en az bir kadın erkekler tarafından öldürülüyor. Yine her gün onlarca kadın şiddete maruz kalıyor. Burada insan hayatının parayla ölçülmeye çalışılması en hafif tabirle ayıptır.

Eğer Aydın Büyükşehir Belediyesi bu heykelle bir kadının bile hayatını kurtarabilirse, cinayet işlemeyi düşünen bir olası suçluyu bu fikrinden vazgeçirebiliyorsa bunun parasal karşılığı olamaz. Kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin para üzerinden değerlendirilmesi, ancak gözünü para kazanma hırsı bürümüş işadamlarının bakış açısı olabilir. Bu beylere bir kez de biz söyleyelim, insan hayatı para ile karşılaştırılamaz.

İnsan hayatı o kadar ucuz değil.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat