Obama: “Işid Olarak Bilinen Terörist Grup Zayıflatılmalı Ve Yok Edilmelidir”

TÜRKİYE 24 Eylül 2014 21:36
A
a
ABD Başkanı Barack Obama, “IŞİD olarak bilinen terörist grup zayıflatılmalı ve yok edilmelidir” dedi.
Obama, BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada tüm dünyanın sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğini ifade ederek, “Hepimiz uluslararası normları uygulama ve gözlemleme konusunda sorumluluklarımızı yerine getirmeliyiz. Diğerleri bizim işgal yerine işbirliğinden daha karlı çıkacağımızın farkında” dedi.
IŞİD’in tüm Ortadoğu coğrafyasını korkuttuğunu ve yok edilmesi gerektiğini dile getiren Obama, “IŞİD olarak bilinen terörist grup zayıflatılmalı ve yok edilmelidir. Bu grup Irak ve Suriye’yi korkutuyor. Anneler, kızlar, kız kardeşler savaşın bir silahı olarak tecavüze uğruyor. Masum çocuklar vurularak öldürülüyor. Dini azınlıklar açlıktan öldürülüyor. Masum insanların kafaları kesiliyor ve vahşet videoları tüm dünyaya dağıtılıyor. Hiçbir dinin tanrısı bu teröre göz yummaz. Hiçbir sıkıntı bu davranışları haklı kılmaz. Bu yüzden ABD bu ölüm ağını ortadan kaldırmak için geniş bir koalisyon ile ortak çalışacak” diye konuştu.
“MÜSLÜMANLAR İÇİN EL KAİDE VE IŞİD’İN İDEOLOJİLERİNİ REDDETME ZAMANIDIR”
IŞİD’e karşı savaşta yalnız olmayacaklarını belirten Obama, “Bu çabamızda tek başımıza hareket etmeyeceğiz. Yabancı topraklara ABD askeri göndermek gibi bir niyetimiz yok. Bunun yerine Irak’ta ve Suriye’de kendi topraklarını geri almak için mücadele edenlere yardımcı olacağız. Belki hava gücümüzü IŞİD’i etkisiz hale getirmek için kullanabiliriz. Karada bu teröristlerin yok edilmesi için eğitim ve ekipman desteği sağlayacağız. IŞİD’in finansal gücünü kıracağız ve bölge içine ve dışına militanların geçmesini engelleyeceğiz” dedi.
Tüm Müslümanları IŞİD’i reddetmeye çağıran Obama, “Halihazırda 40’ın üzerinde ülke koalisyonumuza katıldı. Ben bugün dünyaya bu hareketimize katılması çağrısında bulunuyorum. IŞİD’e katılanlar ellerinde fırsat varken savaşı terk etmeli. Nefret dolu bir neden için mücadele edenler giderek yalnız kalacaklar. Biz tehditlere boyun eğmeyeceğiz ve geleceğin yok edenlerin değil, inşa edenlerin olacağını kanıtlayacağız. Şimdi özellikle Müslümanlar için açıkça, zorla ve kalıcı bir biçimde El Kaide ve IŞİD ideolojilerini reddetme zamanıdır. IŞİD, El Kaide ya da Boko Haram her biri solacak ve yok olacak” şeklinde konuştu.
“MEZHEP ÇATIŞMALARI TERÖRİSTLERİN AVANTAJ OLARAK KULLANDIĞI BİR OLGU”
Yaşanan mezhep çatışmalarının terörist gruplara fayda sağladığını kaydeden Obama, “Mezhep çatışmalarını ele almalıyız. Bu durum teröristlerin avantaj olarak kullandığı bir olgu. Şimdi dini ve mezhepsel kavgaları sona erdirme zamanı. Hiç kimse bu savaşın kazananı olamaz. Suriye’de 200 bine yakın insan öldü ve milyonlarca insan göç etmek zorunda kaldı. Irak uçurumun kenarına geldi. Bu çatışmalar teröristler için verimli bir ortam oluşturdu. Son olarak üzerinde duracağım nokta şu ki Arap ve Müslüman ülkeleri özellikle gençlerin olağanüstü potansiyellerine odaklanmalıdır. Buradan Müslüman gençlere doğrudan seslenmek istiyorum. Sizler cehalet, yıkım, cinayetten değil, eğitim üzerine oturtulmuş muhteşem bir gelenekten geliyorsunuz. Sizlere şunun sözünü verebilirim ki ABD hiçbir zaman yapması gerektiği şeylerden vazgeçmeyecek. Bizler özgürlüğün mirasçılarıyız ve gelecek nesiller için bu mirasın korunması noktasında ne gerekiyorsa yapmaya hazırız. Bugünün ve yarının çocukları için ortak misyonumuza sizler de katılın” dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat