Özer Kayalı göz yumdu, Ömer Günel affetmedi

AYDIN 24 SAAT 8 Ağustos 2020 20:02
Videoyu Aç Özer Kayalı göz yumdu, Ömer Günel affetmedi
A
a

İçişleri Bakanlığı tarafından hakkında sorusturma başlatılan Eski Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı yandaşlarına yönelik imar yolsuzluğu Kuşadası'nda günün konusu haline geldi. Bir yandan İçişleri Bakanlığı Müfettişleri incelme yapıp Kayalı'nın ifadesini alırken. bir yandan da mağdurların avukatı belediye önünde 0ze Kayalı aleyhine eylem yaptı.

Diğer taraftan Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel'in talimatıyla harekete geçen belediye yapı kontrol ekiplerinin yaptığı incelemenin ardından söz konusu kaçak inşaatın sahiplerine 28 bin 998 Kia para cezası kesildi, ayrıca yıkım işlemleri için tutanak tutuldu. Özer Kayalı nın yandaşlarına göz yumması sonucu oluşan gelişmeler kamuoyunda," Özer Kayali yandaşlarına göz yumup kaçak inşaatlar yaptırdı ama adaletli davranan Ömer Günel bu yanlışları affetmedi" şeklinde yorumlandı.

İmar barşından sonrada kaçak yapılaşmaya gidildi

Kuşadası ilçemiz Türkmen Mahallesi 855 ada 44 ve 45 parsellerde yer alan eski Adanur Eczanesi’nin olduğu üçgen bina sahibi Cengiz Konuk isimli vatandaşımız 2010 yılından itibaren bölgede yapılan inşaatlar hususunda şikayetçi olmuştur.
Vatandaşımızın CİMER aracılığı ile yaptığı şikayet sonucu bugüne kadar daha önce yapı ruhsatı ve sonrası imar planı iptal olan inşaatların neden 2011 -2018 yılları arasında yıkılmadığı ile ilgili olarak müfettiş görevlendirilmiştir.
Şu anki dönemi kapsamamakla beraber önceki iki dönemde görev yapan başkan ve yöneticiler ifade vermek amacı ile müfettiş beyin talimatı doğrultusunda savunma hazırlamaktadır.
Soruşturma esnasında mevcut yönetimin İmar Barışı sonrası ilave ve kaçak yapılar ile ilgili neden işlem ve yıkım yapılamadığı sorulmuştur.
Bu konuda işlem yapılması hususuyla ile ilgili şikâyetler değerlendirilip Çevre Şehircilik Bakanlığına bildirilmiştir. Müfettiş soruşturması ile aynı gün içinde gelen Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü yazısı doğrultusunda ivedi olarak işlem yapılmıştır. Belediyemiz Yapı Kontrol Müdürlüğü ekiplerince aynı gün içerisinde Yapı Kayıt Belgesi sonrası sadece 855 ada 45 parselde yer alan bir adet bloğun en üst katında merdiven üzeri beton imalatlar ve ayrıca asansör kulesi 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 32. ve 42. maddeleri uyarınca mühürlenerek yapı tatil zaptı düzenlenmiştir. Aynı zamanda aykırılığın tespiti sonrası imar para cezası hesaplaması yapıp 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 42. maddesi uyarınca Belediye Encümeni’ne dosya sevk edilmiştir. Yapı Kontrol birimimiz tarafından ruhsatsız olan kısma mühür asılıp yapılan işlemin detaylarının yazılı olduğu belge de söz konusu yere asılmıştır. Konuyla ilgili tutanakların bir kopyası ise mahalle muhtarlığına bırakılmıştır.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat