Pırasa bu yıl üreticisine tat vermedi

AYDIN 24 SAAT 22 Mart 2021 13:10
Videoyu Aç Pırasa bu yıl üreticisine tat vermedi
A
a

 Türkiye’nin en önemli sebze ve meyve üretim merkezlerinin başında gelen Aydın’da bu yıl pırasa, üreticisine tat vermedi.

Geçen yıl kilosu toptan 3 TL’ye satılan pırasa bu yıl 1.5-2 TL’ye düştü. Pandemi sürecinde tüm ürünlerin zam gördüğünü belirten üretici Mustafa Çelik, “Bu yıl pırasa yüz güldürmedi” diye konuştu.

Aydın’ın Efeler ilçesine bağlı kırsal Gödrenli, Gölhisar, Şahnalı, Kozalaklı, Armutlu ve civarında bolca yetiştirilen pırasa hasadı başladı. Bu yıl havaların ılıman gitmesi nedeniyle Ocak ayından bu yana hasat yaptıklarını belirten pırasa üreticisi Mustafa Çelik, “Geçtiğimiz aylarda pazarların birleştirilmesinden ve hafta sonları sokağa çıkma kısıtlaması uygulandığından dolayı ürünlerimizi yeterince pazarlayamadık. Şimdi tüm pazarlar açıldı. Ancak ürün fiyatları düştü. Geçen yıl kilosu 3 TL’ye satılan pırasa bu yıl 1.5-2 TL arasında alıcı buluyor” diyerek bu yıl emeklerinin karşılığını alamadıklarını söyledi.

Şifa deposu ama kıymeti bilinmiyor
Pırasanın sıradan bir sebze olmadığını ve adeta şifa deposu olduğunu belirten Mustafa Çelik, “Sarımsak ve soğanla yakın akraba olan pırasanın kalp ve damar dostu olduğu belirtilir. Özellikle hamile kadınlar doktor tavsiyesi ile tüketiyor. Kemik sağlığı için de oldukça önemli bir gıda olan pırasa maalesef bu yıl değerini bulmadı” diye konuştu.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat