Retina Yırtığında Erken Tedavi Uyarısı

TÜRKİYE 16 Mayıs 2019 13:00
Videoyu Aç Retina Yırtığında Erken Tedavi Uyarısı
A
a

Prof. Dr. Erkin Kır, Yaşla Birlikte Arka Vitreus Dekolmanına Bağlı Olarak Retina Yırtığı Oluşabildiğini, Erken Tanı Ve Tedavisi Yapılmadığında Da Bu Durumun Körlükle Sonuçlanabileceğini Söyledi.

Prof. Dr. Erkin Kır, yaşla birlikte arka vitreus dekolmanına bağlı olarak retina yırtığı oluşabildiğini, erken tanı ve tedavisi yapılmadığında da bu durumun körlükle sonuçlanabileceğini söyledi.
Ağ tabakasında olabilecek zayıf alanlar nedeniyle retina yırtıklarının daha kolay oluştuğunu belirten Prof. Dr. Erkin Kır, yüksek miyop olan ve gözüne darbe almış kişilerde özellikle bu durumun önem kazandığını dile getirdi.
Gözde ani ışık çakmaları ve uçuşan siyah noktaların retina yırtığının göstergeleri olduğunu anlatan Prof. Dr. Erkin Kır, bu belirtileri yaşayanların mümkün olan en erken zamanda bir göz muayenesi olması gerektiğini kaydetti.
Kaşkaloğlu Göz Hastanesi doktorlarından Prof. Dr. Erkin Kır, retina yırtığının tedavi edilmezse retina dekolmanına yol açabileceği bilgisini vererek, hastalığın erken dönemde tespitiyle birlikte argon lazerle başarılı sonuçlar alındığını ifade etti.
Kır, sözlerine şöyle devam etti:
"Retina yırtığında 5 - 6 dakikalık lazerle müdahalenin ardından hasta günlük yaşantısına dönebiliyor. Retina dekolmanında başlangıçta hastanın görmesi iyi olabilir; ancak genellikle günler içinde görme kaybıyla sonuçlanır. Bu nedenle vakit kaybetmeden cerrahi tedavi gerekir. Cerrahi tedavide vitrektomi denilen ameliyat en sık uygulanan yöntemdir. Gecikmeden uygulandığında başarı oranları oldukça yüksektir."
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat