SEZGİN: JES’LER AYDIN’DA DEPREM VE YANGIN RİSKİNİ DE ARTIRIYOR

TÜRKİYE 21 Şubat 2020 15:50
Videoyu Aç SEZGİN: JES’LER AYDIN’DA DEPREM VE YANGIN RİSKİNİ DE ARTIRIYOR
A
a

İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, 20 Şubat 2020 tarihinde TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Aydın’daki JES’lerin yarattığı tahribatı gündeme getirerek, insan sağlığı ve hayvancılık gibi alanlardaki zararlarına ek olarak jeotermal santrallerin deprem ve yangın gibi felaketlere de davetiye çıkarttığını ifade etti.

Aydın Sezgin, Aydın'da insan sağlığı, çevre, tarımsal üretim, hayvancılık ve doğal kaynaklara çok ciddi zararlar vermekte olan denetimsiz JES’lere herhangi bir yaptırım uygulanmaktan imtina edildiğini belirterek, “Elâzığ depreminin ardından, JES'ler nedeniyle Aydın'da ortaya çıkan deprem riski daha kuvvetli şekilde hatırlanmalıdır. Uzmanlara göre, jeotermal enerji üretimi nedeniyle depremlerin tetiklenmesi mümkün hâle gelebilmektedir. Dünyada jeotermal alanlarda çok sayıda deprem gözlendiği bilinmektedir.” ifadelerini kullandı.

1970 yılından sonra Aydın’da yaşanan deprem sayısının hızla arttığını vurgulayan Sezgin, 70'lerde kurulmaya başlanan ve sayısı giderek artan JES'lerin depremleri tetiklediğine dair çok sayıda uzman tarafından çeşitli açıklamalar yapıldığını belirtti.

İYİ Partili Sezgin, “Özellikle Germencik'te, yüz ölçümüne kıyasla dünyanın sayısal olarak en fazla sayıda jeotermal santrali, en fazla sayıda jeotermal kuyusu, en uzun ve derin jeotermal kuyuları bulunmaktadır. Aydın'da sayısal olarak en fazla depremin Germencik ilçesi ve etrafında meydana gelmesi de tesadüf değildir” ifadelerini kullanarak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı bu konuyu ivedilikle ele almaya ve JES'lerin deprem üzerindeki etkilerini araştırmaya davet etti.

Son yıllarda sulak alanları tehdit eden kuraklık gibi faktörler nedeniyle Menderes Havzası’nın durumunun daha da vahim hale geldiğini belirten Sezgin, JES'lerin denetimsizliği nedeniyle bölgedeki yangın riskinin de artmakta olduğunu ifade etti.

“Ülkemizde ve başka bazı ülkelerde kritik enerji ve sanayi tesisi yangınları yaşanmıştır. Maazallah, JES tesislerinde yangın felaketi başımıza gelse nasıl bir müdahale yapılacaktır? Ne tür tedbirler alınmıştır?” sorularını soran Sezgin, ilgili resmî makamların ve şirketlerin, böyle bir durumda hangi tedbirlerle kontrol sağlanacağını kamuoyuyla geniş şekilde paylaşması gerektiğinin altını çizdi.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat