Söke Belediyesi Millet İttifakı Meclis Üyelerinden Uygur Türkleri’ne Destek, Çin’e Tepki

AYDIN 24 SAAT 21 Mayıs 2021 20:13
Videoyu Aç Söke Belediyesi Millet İttifakı Meclis Üyelerinden Uygur Türkleri’ne Destek, Çin’e Tepki
A
a
Söke Belediyesi Mayıs ayı olağan meclis toplantısının ikinci oturumunun başında gündem dışı olarak Millet İttifakı meclis üyelerinin ortak basın açıklaması okundu. Açıklamayı Millet İttifakı Meclis Üyeleri adına CHP’li Meclis Üyesi Mehmet Arif Ceylan okudu. 

Söke Belediye Başkanı levent Tuncel ve CHP ile İYİ Parti Meclis Üyelerinin imzalarının yer aldığı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Çin Halk Cumhuriyeti'nin 2014 yılından itibaren Uygur Türkleri ile diğer soydaşlarımıza yönelik sistematik ve kitlesel şekilde uyguladığı ağır zulüm insanlığa karşı suçtur ve ne yazık ki halen devam etmektedir. 
Terörle ve radikalizmle mücadele kisvesi altında milyonlarca soydaşımız, zorla toplama kamplarında alıkonulmakta ve “yeniden eğitim” adı altında dini ve kültürel baskılara tabi tutulmaktadır. 

Müslüman soydaşlarımızın dini vecibelerini yerine getirmeleri engellenmekte, ibadethaneleri yıkılmaktadır. Bu şekilde; işkence, tecavüz, kısırlaştırma, İslamiyet'in zorla terk ettirilmesi gibi uygulamalarıyla alenen insanlığa karşı suç işleyen Çin yönetimi, toplama kamplarının ve kamplardaki uygulamaların uluslararası bağımsız bir heyet tarafından denetlenmesine izin vermemektedir.

ABD, İngiltere, Kanada başta olmak üzere Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler üyesi 39 ülke, Uygurlar ile birlikte diğer Türk ve Müslüman halkların gördükleri zulme karşı Çin'e tepki gösterip çeşitli yaptırımlar uygularken, Türkiye'nin de bu uluslararası girişimlere aktif destek vermesi ve hatta öncülük etmesi beklenmektedir. Soydaşlarımız, bu sorunun Birleşmiş Milletler'in gündemine taşınmasını beklemektedirler. 
Söke Millet İttifakı Meclis Üyeleri olarak, Çin'in soydaşlarımıza karşı yaptığı mezalimin karşısında durmaya, bu vahşi politika son buluncaya kadar Uygur Türklerinin ve diğer soydaşlarımızın mücadelesine destek verip sesleri olmaya deva edeceğimizi beyan ederiz”
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat