Söke Belediyesi‘nden Sivrisinek Avı

İLÇELER 5 Mart 2020 16:44
Videoyu Aç Söke Belediyesi‘nden Sivrisinek Avı
A
a

Havaların ısınması ile birlikte gün yüzüne çıkmaya başlayan sivrisinekler bir süre sonra hepimizin kâbusu haline gelmeye başlıyor. Özellikle bebek ve ufak çocukların yaşadığı evlerde bu durum çok daha vahim hale geliyor. Vatandaşının her problemine bir çözüm bulmaya çalışan Söke Belediyesi, bu konuya da hassasiyetle yaklaşarak yazın yaşanacak sivrisinek sıkıntısını şimdiden yap

Söke Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğünce kış aylarından bu tarafa yapılan ilaçlama çalışmaları ile kanalizasyon ve metruk alanlarda yaşayan pek çok erişkin sinek yok edildi. Söke’ye baharın erken gelmesi ve havaların ısınması ile yapılan çalışmalara şimdilerde “larva yok etme” faaliyetleri de eklendi.

Söke Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü Zeki Yeşil yapılan ilaçlama çalışmaları hakkında bilgi verdi ve sivrisinek ile mücadele noktasında vatandaşla iş birliği yapmanın önemine değindi. Sivrisinek larvalarının ‘kurtçuk’ görüntüsüne sahip olduğunu söyleyen Yeşil, bu larvaların su birikintisi olan her yerde olduğunu ve bir kap su içerisinde bir mahalleye yetebilecek kadar sivrisinek üreyebileceğini belirtti. Bu anlamda Sağlık İşleri Müdürlüğü bünyesindeki belediye çalışanlarının uzak yakın demeden mahalle mahalle köy köy gezerek ilaçlama çalışmalarına devam ettiğini hatırlatan Yeşil, vatandaşa “daha sineksiz bir yaz için” şu önerilerde bulundu:

-Sivrisinekler su birikintisi olan her yere yüzlerce yumurta bırakırlar. Bu yüzden halkımız bahçelerinde, balkonlarında, kısaca açık hava olan hiçbir yerde kova, bidon vb. içlerinde su biriktirmesinler. Saksı altlarında biriken suları sık sık temizlesinler.

-Sivrisinekler kullanılmayan ve içi su ile dolmuş araba lastikleri üzerine de larva bırakmayı çok severler. Bu yüzden kullanılmayan lastikler depolara kaldırılsın.

ULV cihazı ile sokaklarda yapılan ilaçlama çalışmaları da bu sene 1 Mayıs itibari ile başlayacak ve gün aşırı olmak kaydı ile en ücra beldelerde dahil olmak üzere tüm Söke sokakları belediye yetkililerince ilaçlanacak. Söke Belediye’si bu mücadeleyi yaparken yine insan sağlığına ve çevreye zararı olmayan biyolojik ilaçlar kullanacak.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat