Tarihi camii gün yüzüne çıkarılıyor

AYDIN 24 SAAT 19 Ağustos 2021 10:51
Videoyu Aç Tarihi camii gün yüzüne çıkarılıyor
A
a

Aydın’ın Germencik ilçesinde yer alan Magnesia Antik Kenti'nde keşfedilen tarihi Çerkez Musa Camii’nin gün yüzüne çıkarılması için kazı çalışmaları başladı.

Geçmişinde birçok medeniyete ev sahipliği yapan ve adeta açık hava müzesi konumunda olan Aydın’da, her geçen gün yapılan keşiflerle tarihi yapılar gün yüzüne çıkarılmaya devam ediyor. Bu kapsamda Germencik ilçesinde yer alan Magnesia Antik Kenti’nde de kazı çalışmaları büyük bir titizlikle devam ederken geçtiğimiz günlerde ortaya çıkarılan tarihi Çerkez Musa Camii için harekete geçildi. Kazı çalışmaları 36 yıldır devam eden tarihi kentte 2 bin yıl önce yapıldığı değerlendirilen bir caminin mihrabı ve zemini ortaya çıkarıldı. Tarihi yapının gün yüzüne çıkarılması için çalışmalar başlatılırken, ilk olarak çok dinli toplumlarda tapınak olarak kullanılan yapının 15'inci yüzyılda camiye, sonrasında da kiliseye çevrildiği tahmin ediliyor.

“Motivasyonla doluyuz”
Yapılan ilk incelemelere göre 400 metrekare alana sahip olduğu tespit edilen tarihi yapıda kazı çalışmaları başlarken, konu ile ilgili açıklama yapan Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Doç. Dr. Umut Tuncer; “Magnesia Antik Kenti'mizde kazı çalışmalarımızı Doç. Dr. Görkem Kökdemir hocamızın hızlı ve kararlı performansıyla sürdürüyoruz. Geçtiğimiz hafta Çerkez Musa Cami'nin ortaya çıkarılması için çalışmalara başladık. Bir antik kentte "Cami" kazısı yapmanın motivasyonuyla doluyuz” dedi.

Yapılan çalışmayla yapının tamamının ortaya çıkarılması planlanırken, Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Doç. Dr. Umut Tuncer ve Aydın Arkeoloji Müzesi Müdürü Abdulbari Yıldız kazı alanında incelemelerde bulundu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat