Taşeron İşçiler Kadro İstiyor

TÜRKİYE 18 Aralık 2015 14:50
Videoyu Aç Taşeron İşçiler Kadro İstiyor
A
a

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’Na Bağlı (Disk) Türkiye Genel Hizmetleri İşçileri Sendikası (Genel-İş) Üyeleri Yaptıkları Basın Açıklamasında Taşeronluk Sisteminin Kaldırılmasını Ve İşçilere Kadro Verilmesini İstedi.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK)’e bağlı Türkiye Genel Hizmetleri İşçileri Sendikası (Genel-İş) üyeleri yaptıkları basın açıklamasında taşeronluk sisteminin kaldırılmasını ve işçilere kadro verilmesini istedi.
İnönü Parkında toplanan DİSK Genel-İş’e bağlı üyeler, taşeron sistemi karşıtı sloganlar attı.
DİSK Genel İş 1-2 Nolu Şubeler Başkanı Yaşar Gündoğdu, burada yaptığı açıklamada AK Parti Hükümetinin seçim sürecinde “taşeron işçilerin kadroya geçirilmesi” vaadinin artık gerçekleştirilmesi gerektiğini söyledi. Gündoğdu, sözlerine şöyle devam etti:
“Hükümet, 10 Eylül 2014 tarihinde bir torba yasa çıkarmış, asıl işlerde personel alımına dayalı hizmet alımı ihalesi yapılamayacağına; asıl iş-yardımcı iş ayrımının devlet kademesindeki bazı kurumlar ve sosyal taraflardan görüş alınmak suretiyle Bakanlar Kurulunca yapılacağına dair bir düzenleme getirmiştir. Son günlerde ortaya çıkan haberlerin kaynağı bu düzenleme gereği yapılan çalışmaların sonuçlanma aşamasına gelmesidir. Söz konusu düzenlemeye bağlı olarak yapılan ve yapılacak çalışmalar, taşeron işçilerin sorununu çözmeyecek, çözemeyecektir. İktidarın son seçim öncesi ‘taşeron işçilere kadro’ vaadi bu düzenlemeyle gerçekleştirilemez. Zira bu düzenleme, bazı kamu kurumları ile kamuda çalışan bazı işçileri daha başlangıçta saf bırakmaktadır.”
Yaşar Gündoğdu, bu torba yasa ile asıl işlerde personel çalıştırılması ihalesi yapılamayacağı şeklinde getirilen yasaktan belediyelerin muaf tutulduğunu ve yeni bir düzenleme yapılmazsa belediyelerin taşeron işçi çalıştırmaya devam edeceğini ileri sürdü.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat