Tutanak krizinin perde arkası

AYDIN 24 SAAT 3 Aralık 2020 17:38
Videoyu Aç Tutanak krizinin perde arkası
A
a

Bütçe görüşmeleri sırasında AKP’li Nilgün Ök’ün 18 yıl önce araba olmadığına dair sözlerinin tutanakta değiştirilmesi Meclis Genel Kurulunda tartışıldı.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, geçtiğimiz hafta yaşanan tutanak krizinin perde arkasını Meclis  Genel Kurulunda anlattı.
Tutanak Hizmeti Başkanıyla görüştüğünü belirten Özel “Tutanak Hizmetlerinin orada milletvekilinin sadece beyanıyla kelime eklemesinin büyük bir hata olduğunu söyledi.”dedi.
Genel Kuruldaki tartışma şöyle gerçekleşti :

ÖK ÖZÜR DİLEMELİDİR

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül Meclis Genel Kurulunda yaptığı konuşmasında, 19 Kasım’daki tutanaklara 25 Kasım’da yerli eklendiğini, kendisi itiraz edince kelimenin kaldırıldığını ve daha sonra Tutanak Hizmetleri Başkan yardımcısını istifa ettiğini söyledi. Ancak Ök’ün hala sosyal medya hesabından sahte tutanağı kaldırmadığını belirten Bülbül, “Türkiye Büyük Millet Meclisinin itibarı tutanaklardan geçer. Meclisin namusu tutanaklardan geçer. Bu bir suçtur, bu suçun kalkması gerekmektedir. Milletvekili gelecek Meclis’ten özür dileyecek bunun başka bir çaresi Sorumluluktan kimse kaçmamalıdır” dedi.
Bu sırada AKP sıralarından Ök’ün “yerli araba var mıydı?” diye sorduğu iddiası yinelendi.

STENOGRAFLAR DURMAMIŞ !

CHP’li Bülbül’ün sözleri üzerine Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi AKP’li Uğur Aydemir, stenografların milletvekillerine uzak oldukları için bazı kelimeli duymadığını belirterek, “Nilgün hanım "yerli araba" olup olmadığını teyit için ertesi gün Tutanak Hizmetlerini arıyor. Tutanak Hizmetlerinden kendi tarafına verilen tutanakta "yerli araba" kelimesi orada geçiyor. Daha sonra, kayıtlar dinlendikten sonra "yerli araba" kelimesini duymadığından dolayı o "yerli araba" çıkartılıyor tutanaktan "araba" kalıyor, bundan da Nilgün Hanım'ın haberi yok. Ham tutanaktan sonra net tutanak eline geçtiği zaman "yerli" kelimesi oradan çıkartılıyor, bu da Nilgün Hanım'a verilmiyor. Zaten kaldı ki Nilgün Hanım saat 20.00 sıralarında "tweet"ini atıyor. Bu tutanak kendisine gelse bu tutanağı neden değiştirsin?” iddiasında bulundu.

CHP’Lİ ÖZEL O GÖRÜŞMEYİ ANLATTI

Bu iddialar üzerine CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Tutanak Hizmetleri Başkanlığı ile yaptığı konuşmayı anlattı:

“Tutanak Hizmetleri Başkanını aradım. O büyük bir üzüntü duyduğunu anlattı ve kelime kelime anlattı. İlk önce tutanakta olmadığını, telefonda değil, Nilgün Hanım'ın danışmanının geldiğini ‘Vekilimizin kastı yerli arabadır orada “yerli” vardı’ deyince, emekliliğine de bir ay kalmış bir emekçi ağabeyimizin bu beyana işaret ederek oraya "yerli"yi yazdığını ama bunun ham tutanak olduğunu, milletvekilinin bunu paylaştığını, itirazlar üzerine dönüp kayıt dinlendiğinde "yerli" kelimesinin olmadığını ve çıkarıldığını söyledi ve bunun üzerine çok üzüldüklerini, rahatsız olduklarını, Tutanak Hizmetlerinin orada milletvekilinin sadece beyanıyla kelime eklemesinin büyük bir hata olduğunu söyledi. Daha sonra da istifa haberi geldi. Biz, Tutanak Dairesini elimizin üzerinde tutarız. Vekilimizin de gayreti, maksadı bu Dairenin kısır tartışma içine çekilmemesi yönündedir. Onun emekleri olmasaydı bu tutanak hatalı kalacaktı. Ha, bizim buradaki temel eleştirimiz Nilgün Hanım hâlâ yanlış tutanağı tutuyor diyeydi.”
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat