Vali Köşger: Aydın İnciri’nde aşırı kükürt yok

AYDIN 24 SAAT 12 Temmuz 2019 16:06
Videoyu Aç Vali Köşger: Aydın İnciri’nde aşırı kükürt yok
A
a

Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, incirde kükürt dioksit oranının yüzde 15’e kadar ulaştığı iddialarıyla ilgili basın açıklaması yaptı. Köşger, “Tespit edilen kükürt miktarı, incirin doğal yapısında bulunması gereken kabul edilebilir sınırlar içindedir” dedi.

Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, bazı haberlerde kükürt dioksit oranının yüzde 15’e kadar ulaştığının yayınlanması üzerine bir açıklamada bulundu. Germencik, İncirliova, Kuyucak, Buharkent ilçelerinden numuneler aldıklarını ve bunların analizinin yapıldığını belirten Köşger, incirde tespit edilen kükürtün, incirin doğal yapısında bulunması gereken miktarda olduğunu söyledi.

“NUMUNELER İNCELENDİ”

Aydın’dan alınan incir örneklerinin laboratuvarlarda incelendiğini ifade eden Köşger, şöyle konuştu: “Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüzün yanı sıra İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından da ilimizdeki Jeotermal tesislerin yaygın olduğu Germencik, İncirliova, Kuyucak, Buharkent ilçelerinde jeotermal santrallere yakın ve uzak mesafeden numuneler alınmıştır. Ayrıca tanık numune için jeotermal tesisin bulunmadığı Çine ilçesinden de meyve ve yaprak numuneleri alınmıştır. 10 adet meyve, 10 adet yaprak olmak üzere 20 adet numune alınmıştır. Alınan meyve örnekleri,  İzmir Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürlüğüne, yaprak örnekleri ise Ankara Toprak, Gübre ve Su Kaynakları Araştırma Enstitüsü bünyesinde yapılan farklı çalışma kapsamında, meyve ve yaprak numuneleri Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkiler Bölümüne gönderilmiş olup, netice itibariyle tüm analiz neticeleri göstermektedir ki, tespit edilen kükürt miktarı, incirin doğal yapısında bulunması gereken kabul edilebilir sınırlar içindedir.

“AYDIN’DA İHANET ANLAMI TAŞIR”
Aydın’ın en önemli ihracat kalemi olan coğrafi tescilli inciri kötülemek,  kimsenin yararına değildir. Üstelik Aydın’a ihanet anlamı taşır.”


 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat