Valilik bütün Aydın’ı saran kokuyu ‘ot yangınına’ bağladı

AYDIN 24 SAAT 9 Ekim 2019 00:15
Videoyu Aç Valilik bütün Aydın’ı saran kokuyu ‘ot yangınına’ bağladı
A
a

Aydın’da akşam saatlerinden itibaren hissedilen çürük yumurta kokusuyla ilgili Aydın Valiliği tarafından şaşkınlık veren bir açıklama yapıldı. Aydın Valiliği’nden yapılan açıklamada, Efeler ilçesinin tamamında hissedilen ‘çürük yumurta’ kokusunun ‘ot yangını’ kaynaklı olduğu öne sürüldü.

Akşam saatlerinden itibaren Aydın’ın Efeler ilçesini etkisi altına alan, geçmişte de zaman zaman hissedilen ‘çürük yumurta’ kokusuyla ilgili Aydın Valiliği’nden yeni bir açıklama yapıldı. Aydın Valiliği’nden yapılan açıklamada, kokunun Belediye Katı Atık bertaraf tesisileri yakınında çıkan yangından kaynaklandığı öne sürüldü.

İlk ihbar 20:15’de, ufak çaplı yangın 22:05’te!

Aydın’ın Efeler ilçesini etkisi altına alan ve vatandaşların nefes almakta zorluk çektiği koku akşam 20:00 sularında hissedilmeye başlandı. Daha öncede jeotermal santrallerden yapılan salımlar nedeniyle kentin büyük bölümü ‘çürük yumurta’ şeklinde kokmuştu.

Aydın Valiliği’nden yapılan açıklamada bahsedilen yangının meydana geliş saati ise 22:05 olarak belirlendi. Aydın Valiliği’nin açıklamasının aksine, vatandaşlar kokuyu yangının çıkış saatinden tam 3 önce hissetmeye başladı.

Öte yandan, Aydın Valiliği’nin bahsettiği yangının ise çok küçük çaplı olduğu ve sadece birkaç kömür çuvalının tutuştuğu öğrenildi.

Başkan Çerçioğlu : “Bu koku jeotermalden kaynaklanan bir kokudur”

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, “Bu kokunun yangın ile hiçbir ilgisi yoktur. Koku, tamamen jeotermalden kaynaklanan bir kokudur. Allah’a şükür jeotermal kokusu ile ateşten çıkan kokuyu ayırt edebilecek durumdayız. Aydın’da daha önce de çok ciddi yangın olayları gerçekleşmiştir. Hiçbir zaman böyle bir koku duyulmamıştır. Bu kokunun kaynağının ‘gaz’ olduğunu düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Büyükşehir itfaiyesi iki kova suyla ‘yangını’ söndürdü

Aydın Valiliği’nin açıklamasında bahsedilen yangının ise, Aydın Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri tarafından iki kova suyla söndürüldüğü bilgisine ulaşıldı.

Aydın’ı etkisi altına alan ‘çürük yumurta’ kokusu ise şu saat itibari ile devam ediyor.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat