Vergi Dairesinden Maille Gelen Tebligat 5 Gün Sonra Okundu Kabul Edilecek

TÜRKİYE 10 Aralık 2015 17:20
Videoyu Aç Vergi Dairesinden Maille Gelen Tebligat 5 Gün Sonra Okundu Kabul Edilecek
A
a

Vergi Mükelleflerine Bugüne Kadar Yazılı Olarak Yapılan Tebligatların Yılbaşı İtibariyle Artık Elektronik Ortamda İletileceğini Söyleyen Bursa Vergi Dairesi Başkanlığı Grup Müdürü Nazmi Saraçoğlu, “Elektronik Tebliğ, Beşinci Gün Sonunda Okunmasa Da Mükellefe Ulaşmış Sayılacak” Dedi.

Vergi mükelleflerine bugüne kadar yazılı olarak yapılan tebligatların yılbaşı itibariyle artık elektronik ortamda iletileceğini söyleyen Bursa Vergi Dairesi Başkanlığı Grup Müdürü Nazmi Saraçoğlu, “Elektronik tebliğ, beşinci gün sonunda okunmasa da mükellefe ulaşmış sayılacak” dedi.
Bursa Vergi Dairesi Başkanlığı Grup Müdürü Nazmi Saraçoğlu, Bursa Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nın (BSMMMO) BAOB Yerleşkesi’ndeki hizmet binasında, 1 Ocak tarihinden itibaren zorunlu hale gelecek olan elektronik tebligat (e-tebligat) sistemi hakkında seminer verdi. BSMMMO üyelerine yönelik düzenlenen seminerin açılış konuşmasını Oda Başkanı Ahmet Hikmet Sönmez yaptı. "E-tebligatın yanı sıra yeni nesil yazar kasaların da 1 Ocak 2016 tarihinde kullanılmaya başlanması zorunluluğu var” diyen Sönmez, konu ile ilgili esnaf odalarının, ticaret odalarının ve akademik odaların alt yapı hazırlığının henüz tamamlanamadığını bu sebeple süre uzatımı yönünde talepler olduğunu söyledi.
Vergi Dairesi Başkanlığı Grup Müdürü Nazmi Saraçoğlu, e-tebligat sistemini, vergi daireleri tarafından düzenlenen evrakın Gelir İdaresi Başkanlığı’nca elektronik ortamda tebliğ edilmesi olarak tanımladı. Sistemin Kurumlar Vergisi mükellefleri ile Gelir Vergisi mükelleflerinden zirai, ticari ve mesleki kazanç sahiplerini (basit usulde tespit edilenlerle, gerçek usulde vergiye tabi olmayan çiftçiler hariç) kapsadığını belirten Saraçoğlu, şöyle konuştu:
“Kurumlar Vergisi mükelleflerimizin bizzat vergi dairesine kağıt ortamında müracaatı gerekiyor. Gelir Vergisi mükellefleri ise internet vergi dairesi aracılığı ile de bu sisteme dahil olabilirler.”
SİSTEME GİRMEYENE CEZA VAR
Sisteme girmeyenlere ceza kesileceğini anlatan Saraçoğlu, “1’inci sınıf tüccarlar ve serbest meslek erbabı bin 375 lira, 2’nci sınıf tüccarlar ve defter tutan çiftçiler ise 700 lira ödemekle yükümlü olacaklar” diye konuştu. Sisteme başvurmayanlar için de Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından kendilerine bir e-tebligat adresi oluşturulduğunu dile getiren Saraçoğlu, "Her koşulda sisteme dahil oluyorsunuz. Bu adresin oluşturulduğunun bilgisi de mükellefe veriliyor" dedi. Saraçoğlu, e-tebligat kapsamında elektronik güvenli imzayı içeren bir belge iletildiğini de kaydederek, “Elektronik tebligat adreslerine tebligat yapıldığını kayıtlı mail ve cep telefonlarına mesaj yoluyla bilgisini iletiyoruz” diye konuştu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat