Yangınla Mücadelede Bölge Müdürü Denetimleri Artırdı

TÜRKİYE 27 Haziran 2015 10:18
Videoyu Aç Yangınla Mücadelede Bölge Müdürü Denetimleri Artırdı
A
a

İzmir Orman Bölge Müdürü Şahin Aybal, Helikopterle Orman Üzerinde Denetim Yaptı.

İzmir Orman Bölge Müdürü Şahin Aybal, sıcaklıkların artması ve yangın tehlikesinin çoğalması ile karadan ve havadan gözetleme kulelerini dolaşarak denetimleri sıklaştırdı. Temmuz ve Ağustos aylarının oldukça sıcak geçeceğine değinen Bölge Müdürü Aybal vatandaşlardan orman yangınlarına karşı göstermiş oldukları duyarlılıklarının devam etmesini, gördükleri en küçük dumanı ücretsiz Alo 177 yangın ihbar hattına bildirmelerini istedi.
Serin geçen Haziran 2015’e rağmen, Meteoroloji’den "Önümüzdeki Temmuz ve Ağustos ayları çok sıcak geçecek" şeklinde yapılan açıklamalar üzerine gözler ülkemizin milli serveti olan ormanlara ve ormanların baş düşmanı olan yangınlarla mücadeleye çevrildi. İzmir ve Manisa illerini kapsayan 1 milyon hektarlık orman alanından sorumlu İzmir Orman Bölge Müdürlüğü ise tüm hazırlıklarını tamamladı ve helikopterinden uçağına, yangın gözetleme kulesinden su tankerine, dozerinden motosikletli devriyesine kadar toplam bin 500 personeli ile teyakkuzda bekliyor. İzmir Orman Bölge Müdürü Şahin Aybal, düzenli olarak Yangın Komuta Helikopteri ile gerek havadan, gerek arazi araçları ile karadan orman alanlarını ve bu alanlara konuşlanmış yangın ekiplerini ve gözetleme kulelerini dolaşıyor, inceleme ve denetlemelerde bulunuyor. Aybal en son olarak İzmir’in Kemalpaşa ilçesi sınırlarında yer alan Kemalpaşa ve Karabel Orman İşletme Şeflikleri ile Karabel Orman Yangını Ekibi’ni Nif Dağı Yangın Gözetleme Kulesi’ni ziyaret ederek incelemelerde bulundu.
Bin 500 metre rakımda yer alan, İzmir ve çevresindeki yaklaşık 30 bin hektarlık bir orman alanını gözetleyen Nif Dağı Yangın Kulesi’nden açıklamalarda bulunan İzmir Orman Bölge Müdürü Şahin Aybal, orman ve doğa sevdalısı İzmirli ve Manisalı vatandaşların içlerinin rahat olmasını istedi. Ormanların 14 adedi kameralı olmak üzere 66 adet yangın gözetleme kulesi, 4 helikopter, bir uçak, 82 adet arozöz, 15 adet dozer, 33 adet su tankeri, 43 adet ilk müdahale aracı ve bin 500 personel ile 7 gün 24 saat ormanların takip edildiğini ve korunduğunu belirten Orman Bölge Müdürü Şahin Aybal, orman yangınları ile mücadelede elde edilen başarının bir tesadüf olmadığını bu başarının arkasında geçmiş yıllarda edinilen bilgi birikimi ile tecrübelerinin, ekip ve ekipman gücünün verimli, akılcı bir şekilde kullanılmasının, fedakar, cefakar orman teşkilatı mensuplarının çalışmaları var. Ancak çok şiddetli bir rüzgar ile doğal afet haline dönüşebilen yangını asla hafife almıyoruz’’ dedi.
İzmir Orman Bölge Müdürü Şahin Aybal, 1 Ocak 2015 - 28 Haziran 2015 tarihleri arasında Bölge Müdürlükleri görev alanında toplam 186 adet yangına müdahale ettiklerini bunların 127 adedinin kırsal alanda, 59 adedinin orman alnında çıktığını toplam 24 hektar orman alanının zarar gördüğünü belirtti. Özellikle önümüzdeki temmuz ve ağustos aylarının oldukça sıcak geçeceğine değinen Bölge Müdürü Aybal vatandaşlardan orman yangınlarına karşı göstermiş oldukları duyarlılıklarının devam etmesini gördükleri en küçük dumanı ücretsiz Alo 177 yangın ihbar hattına bildirmelerini istedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat