AK Partili Arı MASAK raporunu ucundan gösterdi

Mustafa Arı’nın MASAK raporunu göstererek yaptığı suçlamaların daha önceki yıllarda ‘Kovuşturmaya yer olmadığı’ kararı verildiği ortaya çıktı.

Aydın Büyükşehir Ocak Ayı Belediye Meclisi 2’nci oturumu sonrası basın açıklaması yapan Ak Partili Meclis Üyesi Mustafa Arı, MASAK raporunu göstererek, “Burada toplanmamızdan maksat Avcılar Belediyesinde devam eden bir organize suç soruşturması söz konusu olan E-Yöntem Anonim Şirketi isimli firmadan 2013-14-15-16 yıllarında şu anda Büyükşehir Bürokratı olan toplam 10 kişiye para transferleri yapıldığına ilişkin basında yer alan iddialardır. Söz konusu MASAK raporu hala daha devam etmekte olan Avcılar’daki soruşturma ile ilgili değil. Ancak o soruşturmanın konusu olan E-Yöntem Anonim Şirketi tarafından Büyükşehir personeline yapılan para transferlerini belgeleyen bir rapor. Burada 10 kişi genel sekreter, genel sekreter yardımcısı, teftiş kurulu başkanı, müfettiş, daire başkanı, şirket genel müdürü, şirket yönetim kurulu sıfatlarına sahip 10 kişiye yaklaşık 1 milyon 700 bin tutarında E Yöntem Anonim şirketine para transfer edilmiştir. Biz şunu soruyoruz; bu paralar hangi gerekçe ile transfer edilmiştir?” dedi.

ARI: “AK PARTİLİ BELEDİYE DE YARGILANSIN”
Bir gazetecinin soruşturmaya bahse şirketten Ak Partili belediyeler ve devletin başka kurumlarının da hizmet aldığını hatırlatması üzerine cevap veren Mustafa Arı, “Ben şahsım adına ve Ak Parti Meclis grubu adına hatta Cumhur İttifakı meclis grubu olarak da bunu rahatlıkla söyleyebilirim ki hukuksuzluğun olduğu yerde bizim bu hukuksuzluğa onay vermemiz son konusu dahi olamaz. Bir Ak Partili belediye de olsa, bir hukuksuzluk varsa bu hukuksuzluk çözüme kavuşturulmalıdır. Varsa kusuru olan cezasını çekmelidir.

MASAK RAPORUNU UCUNDAN GÖSTERDİ
Gazetecilerin ısrarla MASAK raporunu göstermesini istediği Mustafa Arı, elinde bulunan dosyanın bir kısmını gösterdi. Basın mensuplarına imza ve kim adına düzenlendiği belli olmayan bir sayfayı göstermekle yetinen Arı’nın bahse konu raporu nasıl elde ettiği ve gerçekliği tartışma yarattı.

BÜROKRATLAR SUÇ DUYURUSNDA BULUNACAK
Öte yandan Aydın Büyükşehir Belediyesi üst düzey bürokratlarının Ak Parti Meclis Üyesi Mustafa Arı hakkında suç duyurusunda bulunulacağı öğrenildi. İsmi geçen bürokratların Aydın Büyükşehir Belediyesinde çalışmaya başlamadan önce, 2005 yılından itibaren farklı farklı kuruluşların eğitim ve seminerlerine katıldıkları ayrıca bu üst düzey bürokratların sadece kendi uzmanlık alanı ile ilgili olarak eğitimler verdiği ve ders ücreti ya da telif hakkı olarak ödemelerini aldıkları ve basın açıklamasına konu edilen paraların büyük bir kısmının adı geçen kişilerin Aydın Büyükşehir Belediyesi’nde çalışmaya başlamadan önceki dönemlere ait olduğu bilgisine ulaşıldı.

DOSYA ÇOKTAN KAPANMIŞ
Mustafa Arı’nın iddialarının suç teşkil etmediği, konusunda uzman olan kişilerin konularıyla ilgili eğitim verebilecekleri öğrenildi. Büyükşehir bürokratlarının kendilerine atılan iftiraya ilişkin tüm yasal haklarını kullanacakları öğrenilirken, bahse konu iddiaların daha önce soruşturulduğu ve ‘Kovuşturmaya yer olmadığı’ kararı alındığı bilgisine ulaşıldı.

- Aydın Life, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.aydinlife.com/haber/9102871/ak-partili-ari-masak-raporunu-ucundan-gosterdi