Zeytin fiyatlarına tepkisini ağaçlarını keserek gösterdi

İLÇELER 14 Ekim 2017 21:59
A
a

Aydın’ın Karacasu ilçesinde zeytin üretimi yapan Geyre Sulama Kooperatifi Başkanı Metin Sarıdayı, açıklanan dane zeytin fiyatlarının maliyeti bile karşılamadığını söylerken tepkisini arazisindeki ağaçları keserek gösterdi.


Zeytin piyasasının durumunu ve üreticinin isyanını dile getirmek için böyle bir eylemde bulunduğunu ifade eden Sarıdayı, "Karacasu incirde, narda ve kekikte benzer sıkıntıları yaşadı. Yetkililere sesleniyorum. Dane zeytine prim uygulaması getirilmeli. Yoksa üreticinin başka çaresi kalmayacak. Zeytin üreticisinin bu sıkıntılardan kurtulması ve ağaçlarını kesmek zorunda kalmaması için prim uygulaması getirilmeli” dedi. 
15 dekarda üretim yaptığını söyleyen evli ve iki çocuk babası 53 yaşındaki üretici yılda 200-250 kilo zeytin aldığı 30 yıllık 3 ağacını kestiğini belirtti. Zeytinde sulama, ilaçlama, gübreleme bedelleri olarak kilogram başına 1 lira maliyeti olduğunu söyleyen Sarıdayı, “Yaklaşık 70-80 lira yevmiye masrafı var. Bir kişinin günde yaklaşık 80 kilo zeytin toplayacağını düşünürsek kilogram başına toplama maliyeti 1 liraya geliyor. Tavan fiyatın 3 lira açıklandığı zeytin piyasasında taban fiyatı 60 kuruş. Ortalama 1.80 yapıyor. Dolayısıyla vatandaş burada 10-20 kuruş zarar ediyor. Kesmekten başka çare bırakmadılar. Zarar ediyorsam niye tutayım. Niye besleyeyim” dedi. 
Tarlada 2 lira olan zeytinin markette 16 liraya çıktığını söyleyen Sarıdayı, aradaki aracıların kontrol edilemediği için sıkıntılar meydan geldiğini dile getirdi. Sarıdayı “Hayatımızdan memnun değiliz. Aracılar kazanıyor ama üreticiler bakıyor. Üreticiden 2 liraya çıkan zeytin, marketlerde 15-16 lira” şeklinde konuştu.
Devletin seslerini duyup dane zeytine prim desteğinde bulunması halinde bu sene zeytinleri kurtarabileceklerini kaydeden Sarıdayı, şöyle konuştu: “Dane zeytinin kilogram başına 10 kuruş prim uygulansa zeytinler ayakta kalır. Alan kişi devlete KDV’de ödediği için devlet zarar da görmeyecek. Hem kayıt altına girecek hem de vatandaş en azından bu yıl zeytininin kesmeyecek” dedi. Karacasu’da geçen yıllarda maliyetleri karşılamadığı için kekik, nar, incir bahçelerini sökmek zorunda kaldıkları ifade eden Sarıdayı "Zeytinin de aynı akıbete uğramasını istemiyoruz”
Kaynak : iha
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat